Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille
Valikko
  • Varsinais-Suomi
  • Yhdistykset
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piirin kannanotto kevätkokouksessa 24.3.2025

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Varsinais-Suomi
  3. Eläkeliiton Varsinais-Suomen piirin kannanotto kevätkokouksessa 24.3.2025

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piirin kevätkokoukseen 24.3. osallistui 130 jäsentä 44 yhdistyksestä. 

Piirin kevätkokous hyväksyi yksimielisesti kannanoton:

 

Ikääntyneiden luottamus yhteiskuntaan on palautettava

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piiri esittää kevätkokouksen kannanotossaan huolensa ikääntyneiden heikentyneestä luottamuksesta yhteiskuntaan.

Moni ikäihminen kamppailee älypuhelimen, tietokoneen ja verkkopalveluiden käytön kanssa. Tietoturvariskit, kuten huijausviestit ja tietojen kalastelu, voivat aiheuttaa huolta ja taloudellisia menetyksiä. Samaan aikaan yli 60-vuotiaiden kokema ikäsyrjintä yhteiskunnan eri aloilla on kaksinkertaistunut viimeisen 30 vuoden aikana. Noin 80 % yli 60-vuotiaista kokee ikään perustuvaa syrjintää.

Ikääntyneiden osattomuuden kokemusta on osaltaan heikentänyt myös sosiaali- ja terveyspalveluiden rapautuminen, joka on erityisesti kohdistunut ikääntyneisiin kansalaisiin. Ympärivuorokautista hoivaa on leikattu samaan aikaan, kun sitä tarvitsevien määrä on kasvanut. Ikääntyneet eivät saa tarvitsemiaan palveluja eikä hoivaa.

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piirin kevätkokous vaatii pikaisia toimia ikääntyneiden oikeuksien ja osallisuuden vahvistamiseksi, jotta heidän luottamuksensa yhteiskuntaan voidaan palauttaa. Päätösten ja lakiesitysten valmistelussa on huomioitava ikävaikutusten arviointi.

Osallisuus on vahvasti yhteydessä hyvinvointiin; matalan osallisuuden kokemuksen on todettu liittyvän muun muassa psyykkiseen toimintakykyyn ja yksinäisyyteen.

Ikääntyvässä Suomessa eläkkeellä olevien oma ääni on saatava nykyistä paremmin mukaan päätöksentekoon, esimerkiksi alueellisten ja kunnallisten vanhusneuvostojen asemaa tulee vahvistaa. Vanhusneuvostojen puhe- ja läsnäolo-oikeus hyvinvointialueiden ja kuntien toimielimissä on todella tärkeää.

Mahdollisuus vaikuttaa riippuu myös ikääntyneiden omasta aktiivisuudesta. Piirin kevätkokous kannustaa eläkkeellä olevia äänestämään tämän vuoden alue- ja kuntavaaleissa. Äänestämällä vaikutat siihen, ketkä päättävät tärkeistä jokaisen arkea koskevista asioista seuraavat neljä vuotta!

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piirin kevätkokous

Yhteystiedot:

Tuula Ristimäki 

puheenjohtaja 

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piiri ry 

puh. 0500 822 802 

 

Leena Järvi 

vaikuttajavastaava 

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piiri ry 

puh. 040 734 5040

 

Kannanotto kevät 2025.pdf (90.35 KB)

Varsinais-Suomi

  • Etusivu
  • Yhdistykset
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Eläkeliiton Varsinais-Suomen piiri ry
Lehmirannantie 12
25170 Kotalato (Salo)

 

Piirin puheenjohtaja
Tuula Ristimäki
puh: 0500 822 802
tuula.ristimaki@kopteri.net

 

Piirin toiminnanjohtaja
Sari Örling
puh: 044 350 0065
varsinais-suomi@elakeliitto.fi

 

FB

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter