Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Lappi
Valikko
  • Rovaniemi
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
EL Rovaniemi Karemajat

Retket ja matkat

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Retket ja matkat

Sokkomatka tuntemattomaan tiistaina 20.5.2025

Lähtö Rovaniemi linja-autoasema tiistaina 20.5.2025 kello 14.30 kohti tuntematonta. Takaisin Rovaniemellä ollaan kello 22 mennessä!

Mukaan pääsee 80 nopeinta eli muistakaa taas että nopeat syö hitaat!

Sokkomatkan hinta 60 euroa/hlö, sisältää kaikkea kivaa ja yllättävää…

Ilmoittautumiset Mirja Stålnacke 040-5344485 tai mirja49@gmail.com. Täynnä!

 

 

TÄMÄ MATKA ON TÄYTEEN VARATTU - Tutustuminen Reidar Säreistöniemi museoon ja Milla Magiaan 12.6.2025

Klo 9 lähdetään bussilla Rovaniemen linja-autoasemalta, lounas Säreistöniemi museolla. Torstain tapaan hernekeittoa ja pannaria. Lounaan jälkeen noin klo 11.30 - 11.45 alkaa opastettu kierros Säreistöniemi-museolla. Opastettuun kierrokseen varataan 2 tuntia aikaa. Klo 14 siirrytään Kaukoseen Milla Magialle jossa nautimme sisätiloissa nokipannukahvit ja paikan emäntä esittelee historiallista taide/ostospaikkaansa.

Takaisin Rovaniemellä ollaan noin klo 17.30 – 18.00.

 

Matkan hinta 70 euroa/hlö. Hinta sisältää bussimatkan Pohjolan Matkan bussilla, Säreistöniemi museo opastuksen, sisäänpääsyn museoon, lounaan, Milla Magian opastuksen sekä nokipannukahvit.

Museokortin omaavien hinta on 60 euroa/hlö.

Matka toteutetaan 30:lla osanottajalla.

 

Sitovat ilmoittautumiset ja mahdolliset ruokarajoitteet Mirja Stålnackelle, mirja49@gmail.com tai puhelimitse 040-5344485 viimeistään 30.4.2025. Ilmoita myös jos Sinulla on voimassa oleva museokortti!

Muista oma matkavakuutus! 

Tämä on täyteen varattu -  Ahvenanmaalle saaristoreittiä 24.-28.6.2025, matkareitti Rovaniemi – Tampere (majoitus Rosendahl) – Kustavi, Vuosnainen – saaristolautalla Brändön saarelle, opastettu kierros saarella, illallinen ja majoitus hotelli Gullvivan. Kolmas matkapäivä aamulautalla kohti Hummelvikiä, opas tulee satamasta mukaan bussiimme, matkalla tutustumme Bomarsundiin ja sen vierailukeskukseen, lounastamme ravintola Stallhagenissa, käymme Kastelholman linnan alueella ja katselemme ulkoapäin vankilahotelli Vita Björnin. Päivän päätteeksi vierailemme Öfvergårdin  tilalla jossa tutustuminen ja tilan tarjoiluina omenamehua ja jotain pientä syötävää.. Majoittuminen Maarianhaminassa hotelli Park Ålandia. 
Neljäs matkapäivä – aamupäivä vapaata, Baltic Prinsess laiva lähtee satamasta klo 13.45 ja Turussa ollaan noin klo 19.15. Sen jälkeen bussimatka Tampereelle, majoitus ja viidentenä päivä kotimatka Rovaniemelle.
Matkan hinta 699 euroa / hlö / 2hh jos 30 lähtijää, jos 40 lähtee niin hinta silloin 649 euroa/hlö. Hintaan kuuluu siis bussimatka, majoitukset, aamiaiset hotelleissa, lautta ja laivamatkat sekä tietenkin opastukset.
Ilmoittautuminen matkalle päättyy 15.3.2025 ja ilmoittautumiset siis minulle mirja49gmail.com.
Vastuullinen matkanjärjestäjä Pohjolan Matka joka myös laskuttaa osallistujat.

 

 

 


 

 

Rovaniemi

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja Martti Kemppinen, 040-5454391, martti.kemppinen@hotmail.fi

 

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter