Teksti ja kuvat: Vesa Toikka – 19.8.2026
Ihan omaa luokkaansa
Jaa tämä sivu
Aino ja Alvar Aallon suunnittelema Paimion tuberkuloosiparantola valmistui vuonna 1933. Se arvostettiin nopeasti kansainvälisesti modernin arkkitehtuurin mestariteokseksi. Tällä retkellä katsottiin, miltä se mestariteos näytti. Eikä turhaan katsottu, se teki vaikutuksen.
Raija ja Markku Pekkalainen ihailivat hyvin suunniteltua taloa. He sanoivat olevansa jossain määrin arkkitehtuurista kiinnostuneita. Nimenomaan vanhempi arkkitehtuuri kiinnostaa heitä.
– Nykyarkkitehtuuri ei niinkään. Vanhoja on kiva tutkia ja kerätä vanhoja kirjoja, Markku Pekkalainen selitti.
Reissuillaan he koluavat mielellään museot ja kirkot.
– Mielenkiintoinen reissu. odotin kaikkein eniten tuota yläparveketta, minkä näkönen se on, kun on kuvia nähnyt ainoastaan, Marja Tukia arvioi tutustumisen jälkeen.

Raija ja Markku Pekkalainen sekä Marja Tukia tutustuivat tiloihin opastetulla kierroksella.

Merja Laine oli eri vaiheissa tekemisissä parantolan kanssa. Viimeksi hän arvioi Paimion terveyskeskuksen johtavana lääkärinä Kuntoutussäätiön lupa-asioita.
– Olen ollut täällä jossain vaiheessa työterveyslääkärinä, jolloin katottiin ja todettiin semmonen mielenkiintoinen asia, että laboratoriotiloissa työpöydät oli niin alhaalla. Mutta ei niitä voinut nostaa, koska arkkitehti kielsi, Laine kertoi.

– Todella mahtavia arkkitehtejä. Jälki on ollut todella hyvää, nyt arkkitehdit tekee vähän hutiloitua työtä, Tytti Kankare arvioi Aaltojen työn tulosta.
Retkille Tytti ja Tarmo Kankare lähtevät mielellään, kun jokin porukka on lähdössä.

