Hyppää sisältöön
EL-Sanomat 4-2026

Pääkirjoitus: Taloustuska ei hellitä – kriisinkestävyyttä testataan myös Eläkeliitossa

Eläkeliitto kohtaa tällä hetkellä merkittäviä taloudellisia haasteita. EL-Sanomien jakelun kustannukset ovat nousseet lyhyessä ajassa 200 prosenttia. Samaan aikaan maan hallituksen suunnittelema valtionavustusten leikkaus uhkaa järjestömme toimintaa satojen tuhansien eurojen menetyksellä.
Anssi Kemppi.

Jaa tämä sivu

Näiden paineiden alla liittohallitus on joutunut tekemään vaikeita päätöksiä talousarvion ja toimintasuunnitelman valmistelun yhteydessä. Liittohallitus valmistautuu leikkaamaan liiton toimintamenoja yli 100 000 eurolla. Kulujen karsimisen rinnalla joudutaan myös kehittämään uusia toimintatapoja ja hyödyntämään digitalisaatiota. Liittohallitus päätti elokuun kokouksessaan hankkia jäsenistön käyttöön mobiilisovelluksen, jonka myötä liiton kannanotot, EL-Sanomien artikkelit ja muu ajankohtainen tieto saadaan välitettyä jäsenten matkapuhelimiin.
Kulujen karsiminen ja toimintatapojen uudistaminen ei kuitenkaan riitä.  Myös talousarvion tulopuolelle on löydettävä lisäeuroja.  Liittohallitus joutuikin toteamaan, että realistisen talousarvion laatiminen vaatii myös usean euron korotusta liiton jäsenmaksuun. Jäsenmaksun korotus ei ole koskaan helppo eikä mieluinen ajatus mutta liittohallitus ei nähnyt akuutissa kriisissä muuta vaihtoehtoa.  Päätösvalta niin jäsenmaksun kuin talousarvion kokonaisuuden osalta on liittovaltuustolla, joka on syyskokouksessaan marraskuussa suurten päätösten äärellä.
Liitto tehostaa myös varainhankintaansa. Vielä tämän syksyn aikana liitto aloittaa myös aktiivisen varainhankintakampanjan. Myös jäsenistömme joukossa tulee varmasti olemaan henkilöitä, jotka saavat lahjoituspyyntöjä liitolta tekstiviestitse. Jokainen lahjoitus on vapaaehtoinen mutta arvokas, sillä se auttaa meitä jatkamaan Eläkeliiton tärkeää työtä ja varmistamaan mm liiton arvostetun vanhusasiamies-toiminnan tulevaisuuden.
Tällaisina kriisiaikoina järjestön merkitys jäsenten oikeuksien ja hyvinvoinnin edistäjänä mitataan. Taloudelliset ajat ovat haastavat mutta samalla järjestömme tehtävä eläkeläisten oikeuksien puolustajana on ajankohtaisempi ja tärkeämpi kuin koskaan.  Eläkeliiton historia kuitenkin osoittaa, että vaikeistakin ajoista on selvitty yhdessä. Tähän yhteisömme voimaan uskon myös tänä päivänä. Yhdessä selvitämme vielä tämänkin kriisin.

Anssi Kemppi
päätoimittaja