Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Keski-Suomi
Valikko
  • Haapamäki
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity

Blogi yhdistystä koskevista uutisista.

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Haapamäki
  3. Blogi yhdistystä koskevista uutisista.

 

Eläkeliiton Haapamäen yhdistys on avannut kesäkauden ja tarjoaa toimintaa koronarajoitusten höllennyttyä.


Nyt oli jo korkea aika laittaa kesätoiminta alkuun

 

Eläkeliiton Haapamäen yhdistys on jo pidemmän ajan odotellut lievennyksiä koronarajoituksiin. Toiminta on kevätkauden ollut pakon sanelemana hiljaiselon puolella. Toimelias yhdistys tarttui heti tilaisuuteen rajoitusten hellittäessä

Karansalmi100620

Yhdistys avasi kesäkautensa Pihlajaveden Karansalmella keskiviikkona kesäkuun10 päivä. Kesänavaus sisälsi tapahtumana lettukestit, musiikkia, jutustelua, yhdessäoloa, sekä retken koskimaisemiin. Paikalle odoteltiin tulevaksi viitisenkymmentä osallistujaa. Yhteiskyytiä ei järjestetty ja niinpä toivomuksena olikin saapuminen paikalle perhekunnittain omin kyydein. Voimassa olevia kokoontumisrajoituksia seurattiin järjestämällä tilaisuus joustavaksi sekä ajallisesti, että tapahtumakohtaisesti. Niinpä lettukahvit, koskiretki ja laulutuokiot jakoivat joukon tasaisesti eri puolille tapahtuma-aluetta. Ruuhkaa ei syntynyt ja turvavälit säilyivät todella hyvin. Sää suosi tapahtumaa ja järvimaisemassa vietetty aika sai osallistujilta kiitettävän arvosanan. Kaikesta huomasi, että tällaista tilaisuutta oli odotettu. Kaikkiaan paikalla laskettiin käyneen lähes seitsemänkymmentä henkilöä.

 

Yhdistyksen puheenjohtaja Pekka Ollikainen totesi, että tällaiset yhteistapaamiset ovat nykytilanteessa paikallaan. Hän toivoikin jäsenistön esittävän mahdollisia kokoontumispaikkoja, joissa olisi väljyyttä erityisjärjestelyille. ”Näitä jatketaan, koska tilausta tapahtumalle on.”

Yhteistoiminnassa tapahtumassa oli mukana Karimon kyläyhdistys, jonka puheenjohtaja Raija Koskela-Drischenko kertoi Karansalmen kylätalosta ja kyläyhdistyksen toiminnasta. Hän mainitsi mm. ylläpidettävistä liikuntareiteistä ja tapahtumista. Pihlajaveden Erämaapäivät elokuussa ovat eräs tapahtuma, jonka toimintoja tukeutuu Karansalmen kylätaloon ja lähiympäristöön.
 

Reijojamatti

Eläkeliiton Haapamäen yhdistyksen eräs vapaaehtoistyön toimintamuoto on ystävätoiminta. Tässä roolissa on käyty kuukausittain palvelutalo Metsätähdessä jutustelemassa, laulamassa ja laulattamassa asukkaita. Erityistilanteen vuoksi käynteihin tuli tietenkin usean kuukauden tauko. Odotettuja vieraita laulattajat ovat olleet ja palvelutalon taholta tulikin pyyntö avata toiminta uudestaan. Aika saatiin sovituksi ja yhdistys järjesti samaan aikaan lettukestit palvelutalon asukkaille ja henkilökunnalle. Tämä tapahtuma oli ulkona Metsätähden aurinkoisella pihalla perjantaina kesäkuun12 päivänä. Näin saatiin yhdistyksen kesäkauden avajaisten jälkeen polkaistua tämäkin toimintamuoto taas käyntiin. Musiikkia, tarinointia, lettuja, yhdessäoloa oli tapahtuman ohjelmistossa. Järjestelyt eivät paljon vaatineet, kun palvelutalon henkilökunta oli järjestänyt istumapaikat kuntoon. Yhdistyksen letunpaistajat toivat pannut sekä tykötarpeet ja laulattajien äänentoistovälineet olivat kätevästi sijoitettu auton perätilaan. Saaduista palautteista päätellen olemme todella odotettuja vieraita Metsätähdessä. Jatkot on sovittu ja toivotaan, että sää suosii myös seuraavia ulkoilmatapaamisia.

 

Teksti Reijo Lähteenmäki
Kuvat Esa Mäkinen

 

Sopimus
Olemme tehneet sopimuksen Liikennöitiyhtiön Hallakangas Oy:n kanssa, Hallakangas toimii Eläkeliiton Haapamäen yhdistyksen vastuullisena matkanjärjestäjänä ja yhteistyö kumppanina silloin kun kuljetuksen hoitaa Hallakangas Oy.

Kotimaan matkoilla ei ole peruutusehtoja. Olisi kuitenkin hyvä tietää ajoissa peruutuksista, helpoittaisi matkan järjestelyjä.

Matkavastaava Esa Mäkinen


yhdistys40v

Vireä ja virkeä 45 -vuotias

Eläkeliiton Haapamäen yhdistyksellä toimintaa riittää

Vuonna 1974 perustettua Eläkeliiton Haapamäen yhdistystä voidaan pitää erityisesti yhteisöllisyyttä ja yhteistyötä korostavana järjestönä. Tässä roolissaan se tarjoaa jäsenilleen monenmoista toimintaa, johon kuulu mm. matkoja, kerhokokoontumisia ja liikuntaa. Vapaaehtoistoiminnan organisointi on eräs osa-alue, jolla riittää toimintaa ja toimijoita. Yhdistyksellä onkin noin 40 vapaaehtoistoimijaa.

Yhdistyksen puheenjohtajan Pekka Ollikaisen mukaan tavoitteena oli vuonna 2018 saada yhdistykselle kerhotoimintaa. Se onnistui, kun kerhotilat saatiin vuokratuksi Haapamäen Suojalta. Kerhokokoontumisia pidettiin lähes joka kuukausi ja paikalla oli 30 - 60 henkilöä/kerta. Aiheina oli mm. jäsenkorjaus, ihonhoito, kuulo, karaoke ja atk-kurssi.

”Kerhotoiminnalla onkin ollut positiivinen vaikutus, mm. yhteisöllisyyttä tiivistävänä tapahtumana”, toteaa Ollikainen. ”Kun vielä on onnistuttu löytämään jäsenistöä koskettavia ja kiinnostavia aiheita, niin kerhotoiminta on kyllä lunastanut paikkansa.” Yhteistyö Keuruun kaupungin, Keuruun seurakunnan, Haapamäen Osuuspankin, Pallo-Poikien, Veturipuiston ja Salen kanssa on ollut tiivistä. Myös EL:n alueen neljän yhdistysten kanssa on yhteistyö ollut hyvin toimivaa.

Ollikaisen mukaan jäsenyys vanhusneuvostossa ja yhdistyksen jäsenten mukana olo Keuruun kaupungin ja seurakunnan luottamustehtävissä ja toimikunnissa on yhdistyksessä nähty tärkeänä vaikutuskanavana. ”Toiminta yhdistystasolla on ollut monipuolista ja vastuutehtävät ovat jakautuneet useille eri henkilöille. Jokaista vastuuhenkilöä voidaankin kiittää hyvästä yhteistyöstä yhdistyksessä”, kiittelee Ollikainen.

Yhdistyksen jäsenmäärä kasvoi toimintavuoden 2018 aikana uusiin mittoihin. Jäseniä on nykyisellään yli 400 henkilöä. Yhdistyksen hallitus voi myös olla hyvillä mielin, sillä jäsenistön osallistuu kiitettävästi vuosittaisiin tapahtumiin. Muun muassa viime vuoden kevät- ja syyskokouksiin osallistui 20 % jäsenistöstä. Yleisestihän yhdistystoiminnassa kokouksiin osallistuminen on kohtalaisen vähäistä.

Odotettuun jäsentapaamiseen, Himmaan Huipun valloitukseen Riihossa osallistui lähes kolmasosa jäsenistöstä. Tapahtumasta tuli paljon positiivista palautetta ja liikkeelle lähti myös sellaisia jäseniä, jotka eivät olleet aikaisemmin osallistuneet tapahtumiin. Kerhotoiminnalla lienee ollut oma osuutensa tapahtuneeseen kehitykseen.

 

 

Retkeilyä ja matkailua

Vuoden aikana oli matkoja ja retkiä yhteensä 9 kappaletta ja osallistujia niillä yhteensä 377 henkilöä. Teatterimatkoja järjestettiin kaksi, Karstulaan ja Ränssin Kievariin. Viron kesämatka suuntautui Pärnuun ja kotimaan matka elokuussa Savonlinnan seudulle. Seutukunnan EL:n eri yhdistysten kutsumina retkeilimme Kurkisaaressa Keuruulla, Kulhanvuorella Multialla ja Alastaipaleella Ähtärissä.

”Viime kesän kovimmat sateet sattuivat Savonlinnassa elokuun alkupuolen reissulle, vähän haittasivat meidän järviristeilyä ja ulkona oloa. Muutoin retkillämme ja matkoillamme on sää ollut hyvinkin suosiollinen”, toteaa matkavastaava Esa Mäkinen ja jatkaa: ” On ilo järjestellä matkoja, kun niille osallistutaan. Osallistujamäärät täyttyvät kuin itsestään ja usein jo kerhotapaamisen yhteydessä.”

”Jäsenistömme kesken suuren suosion saanut Lehmirannan pelimanniviikko oli myös ohjelmassamme Isänpäiväviikolla. Menossa oltiin mukana peräti 55 henkilön voimin. Viikolla saatiin nauttia hauskasta ja tasokkaasta ohjelmasta. Matkailuvuoden päätti Jouluostosristeily Tallinnaan marraskuun lopulla. Matkalla oli siellä 53 henkilöä, muutaman saimme myös Multian yhdistyksestä mukaamme”, kertoo sihteeri Raili Rinne.

 

Liikuntaa kunnon vuoksi

Kuntoilu on aina ajakohtaista – otsikkolause yhdistyksen sivuilla kuvaa varsin hyvin toimintaa vuosi-, kuukausi ja viikkotasoilla. Olipa sitten kysymyksessä Boccian pelaaminen, aivo- tai tuolijumppa, keilailu tai kuntosaliharjoittelu. Näiden järjestettyjen tapahtumien lisäksi omaehtoinen liikunta mm. kävelylenkkien muodossa on suosittua. Jos verrataan tapahtumien osallistujamääriä yhdistyksen jäsenmäärään, niin voidaan sanoa, että ne täsmäävät toisiinsa. Kuntoilu on siis tosi tärkeä toimintamuoto jäsenistölle.

 

Apunen - toimintaa

Yhdistyksellä on ollut auttajia Metsätähdessä, kotikäynneillä vanhusten luona ja asiointitehtävissä. Lisäksi jäsenistö on ollut kiitettävästi mukana ystävän palvelutehtävissä. Kaikkia palvelutehtäviä ei ole edes saatu tietoon. Metsätähdessä on käyty laulattamassa ja laulujen lomassa juttelemassa asukkaiden kanssa. Tämä kerran kuukaudessa järjestetty tapahtuma on kovasti pidetty ja odotettu tapahtuma. Vapaaehtoistyössä mukana olevat jäsenet ansaitsevat kiitokset tästä hyvin tärkeästä auttamistehtävästä. Asukkaat ovat olleet iloisia ja tyytyväisiä kun viitsimme tulla heitä ilahduttamaan. Aina asukkaat ja henkilökunta ovat toivottaneet apuset iloisesti tervetulleeksi Metsätähteen.

 

Hengellistä työtä

Palmusunnuntain kirkkopyhän järjestettiin Pihlajavedellä yhdessä Haapamäen Karjalaisten kanssa ja Kirkonmenot joulupuurojuhlan merkeissä itsenäisyyspäivänä Haapamäen kirkossa. Tapahtumiin saimme mukaan yhteensä 145 henkilöä.

Hengellinen piiri on kokoontunut Metsätähdessä kerran kuussa.

 

Talous

Varainhankintana yhdistyksellä on mm. tanssit Tuurissa, arpajaiset kerhokokoontumisissa, Eläkeliiton K-S:n piirin joululehden mainokset ja lehtien myynti. Aktiivisella toiminnalla on tarvittavat varat saatu kerätyksi.

 

Juhlitaankin joskus..

Jyväskylässä Eläkeliiton kesäjuhlille yhdistyksestä osallistui lähes 30 henkilöä. Hienot ja onnistuneet juhlat. Tanssit Tuurissa saivat 118 henkilöä laittamaan jalalla koreasti. Jäsenistöä kiitimme joulujuhlalla puuron ja kahvittelun merkeissä.

 

Viestintä on kunnossa..

Yhdistys tiedottaa toiminnastaan paikallislehdessä, jäsenkirjeessä, yhdistyksen kotisivuilla, facebookissa ja ilmoitustauluilla. Yhdistyksen kotisivut ovat Eläkeliiton sivuilla osoitteessa https://elakeliitto.fi/yhdistykset/haapamaki . Näiden lisäksi ”puskaradio” on toimiva viestintäkanava. Aina voi ”kilauttaa kaverille” ja haastaa mukaan tapahtumiin.

 

Eteenpäin yhdessä ja yhteisöllisesti

Toimintalinjat ovat vakiintuneet, joten mitäpä hyvää asiaa muuksi muuttamaan. Kerhoillaan, matkaillaan, retkeillään, liikutaan, tehdään vapaaehtois- ja hengellistä työtä, juhlitaan, jatketaan yhteistyötä naapuri yhdistysten kanssa, sekä jatketaan ystävänpalvelua, koti- ja laitosvierailuja. Lisäksi osallistutaan Eläkeliiton ja Keski-Suomen piirin sekä alueellisiin koulutustapahtumiin, kokouksiin ja kilpailuihin hallituksen päätösten mukaan. Kansalaisopiston erilaisiin piireihin osallistutaan edelleen runsaslukuisesti.

Parilla sanalla sanoen: Toimintaa riittää!
Reijo Lähteenmäki kirjoittanut tämän jutun Suur-Keuruun sanomiin saa nähdä milloin ilmestyy!


 

Haapamäen Eläkeläiset iloisin mielin

uudelle toimintavuosikymmenelle

 

Eläkeliiton Haapamäen yhdistys juhli iloisesti ja arvokkaasti Höyryveturipuistossa 40-vuotismerkkipäiväänsä. Helteisen kesän muuttuessa normaalin elokuun lämpöasteisiin noin 150 syntymäpäivän juhlijaa kokoontui Höyryveturipuistoon järjestettyyn perhetapahtumaan. Oman jäsenistön lisäksi tapahtumaan osallistui runsas joukko yhdistyksen, yhteistyökumppaneiden ja sidosryhmien edustajia. Huomionosoitusten jälkeen tilaisuus alkoi Juhani Merikosken yhtyeen tahdittaman Suvivalssin sävelin. Paikallinen musiikin taitaja, Raija Järvensivu jatkoi musiikillista ohjelmaa kaikille tutuilla laulelmilla Veli Martin Keitelin ja Jaakko Järvensivun säestyksellä. Upeat tulkinnat kauniista ja herkistä kappaleista saivat ansaitusti raikuvat aplodit.

Yhdistyksen puheenjohtaja Vesa Limmeri palasi avauspuheessaan perustamisvuoteen 1974. -Kymmenes päivä marraskuuta kokoontui Haapamäen Suojalle viisitoista innokasta asian harrastajaa ja Eläkeliiton K-S piirin puheenjohtaja sosiaalineuvos Esko Keinänen. Kunnallisneuvos Viljo Peura avasi kokouksen, jossa perustettiin vilkkaan keskustelun tuloksena Eläkeliiton Haapamäen osasto. Osasto rekiteröitiin 18 joulukuuta 1974 ja muutettiin yhdistykseksi 10 marraskuuta 1984 Tehokkaan toiminnan tuloksena jäsenmäärä oli ensimmäisen toimintavuoden lopussa noin 80 henkilöä. Yhdistykseen on kuulunut parhaimmillaan n 450 jäsentä ja Haapamäen paikallisyhdistys onkin yksi suurimmista ja toiminnallisimmista yhdistyksistä Keski-Suomessa. Limmeri kiitti lopuksi yhdistyksen entisiä ja nykyisiä toimihenkilöitä tehdystä työstä sekä naapuriyhdistyksiä ja muita yhteistyökumppaneita erittäin hyvästä yhteistyöstä.

Rovasti Lauri Oinonen esitti seurakunnan tervehdyksen. Hartauspuheessaan Oinonen muistutti läsnäolijoita jokaisen ihmisen palvelutehtävästä ja tehtävästä rakastaa lähimmäisiään.

Eläkeliitto Keski-Suomen piirin tervehdyksen esitti varapuheenjohtaja Matti Syrjälä. Syrjälä sivusi juhlapuheessaan ajankohtaisia eläkeläisten haasteita. Syrjälä otti myös kantaa julkisuudessa esitettyyn toimintamalliin, jossa eläkeläisten hoitovastuuta siirrettäisiin nykyistä enemmän perheen vastuulle. Syrjälä epäili mallin toimivuutta ainakin haja-asutusalueella, jossa lapset useimmiten muuttavat työn perässä yhä kasvaviin keskuksiin. Maaseudulla korostuu tulevaisuudessa yhä enemmän vapaaehtoistoiminnan ja naapuriavun merkitys, jotta vanheneva väestön osa voisi asua kotona mahdollisimman pitkään niin kuin vanhuspalvelulain kaunis ajatus on. Uusien toimintamallien tavoitteena on luonnollisesti tuottaa myös säästöjä valtion pohjattomaan kassaan, jossa piilee mallin Akilleen kantapää. -Eläkeliiton paikallinen yhdistys on tarpeen paikkakunnan ikäihmisten palvelijana ja heidän tarpeidensa esille tuojana. Myös erilainen virkistystoiminta paikkakunnan vanhemmalle väestölle on paikallisten yhdistysten vahva toimintamuoto. Yhteinen toiminta yhdistää ja poistaa yksinäisyyden tunnetta. Yhteiset tilaisuudet, matkat ja juhlatkin auttavat meitä tutustumaan naapureihimme ja muihin ihmisiin sekä monenlaiseen aktiviteettiä ylläpitävään toimintaan totesi varapuheenjohtaja Syrjälä.

Keuruun kaupunginjohtaja Timo Louna onnitteli toiminnallista, juhlivaa yhdistystä. -Kun katsoo yhdistyksen toimintakertomusta täydennettynä piirin ja liiton tapahtumilla löytää mielenkiintoista tekemistä ympäri vuoden. Kun vielä tiedetään, että useat henkilöt ovat varsin aktiivisia myös monissa muissa paikallisissa yhdistyksissä voidaan sanoa, että eläkeläiset eivät lepää laakereillaan, kuvaili Louna vireätä juhlaväkeä. -Paikallisilla eläkeläisyhdistyksillä on tärkeä ja arvostettu rooli käsiteltäessä niin yhteisiä kuin eläkeläisiä koskevia asioita Keuruun kaupungissa.

Pyöreiden vuosikymmenten aikaisia puurtajia palkittiin tilaisuudessa monin eri tavoin. Yhdistyksen kunniajäseneksi kutsuttiin Auli Kuusimäki. Liiton kultaisen ansiomerkin saivat Saara Tuliniemi, Yrjö Ahola ja Oili Ollikainen. Hopeinen ansiomerkki ojennettin Helka Järventaustalle, Eero Lampiselle, Vesa Moijaselle, Raimo Salmelle, Marketta Sinkkoselle, Eila Vedenpäälle ja Terttu Wallinille. Yhdistyksen viirillä muistettiin Terttu Lintulaa ja Inkeri Kostamoa.

Kakkukahvien jälkeen juhlat päättyivat totta kai tansseihin. Ensimmäinen puolituntinen laitettiin jalalla koreasti ohjatusti senioritansseissa, jonka jälkeen parketilla pyörähdeltiin Juhani Merikosken yhtyeen tahtiin.

Kirjoittajan kommentti: Eri ikäisiä eläkeläisiä on maassamme noin 1.5 miljoonaa ja yli 65-vuotiaita ihmisiä yli miljoona. Lähimmän viidentoista vuoden kuluttua ennustetaan 65-vuotiaiden määrän kohoavan jo 1,4 miljoonaan. Elinajan odote kasvaa, koska eläkeikäiset ovat parempikuntoisia monella tapaa parantuneiden elinolosuhteidenkin vuoksi. Kuusikymppiset toteavat, että nythän se elämä vasta alkaa. Voi keskittyä elämiseen kun oma osuus yhteiskunnan odotuksista ja velvoitteista on täytetty.

Järjestäytyneitä eläkeläisiä on runsaat 300 000, vain parisenkymmentä prosenttia. Kuka ajaa ja valvoo eläkeläisten etuja. Ovatko eläkeläisten tarpeet ja edut erilaisia kuin muun kansan osan.

Eläkeliiton tavoitteena on torjua ikäsyrjintää, joka tarkoittaa tasa-arvoista kohtelua, oikeutta tulla kuulluksi omaan elämään kuuluvissa asioissa ja oikeutta elää arvokas vanhuus. Eläkkeiden ostovoima pyritään turvaamaan myös tulevina vuosina. Vanhuspalveluihin tulee varata riittävästi voimavaroja. Eläkeläisille pitää turvata heille kuuluvat kansalaistoiminnan toimintaedellytykset. Vanhusneuvostoissa on turvattava edustus eläkeläisiä edustaville järjestöille.

Kuka tietää parhaiten mitä eläkeläinen haluaa ja tarvitsee. Veikkaisinpa, että eläkeläinen itse: Lapsuus on takana, nuoruuden kokemattomuudesta ja virheistä on otettu opiksi, eletään voimallista ja ansaittua toiminnan aikaa.

Haapamäen paikallisyhdistys toteaa kotisivullaan: - Iloitsemme jokaisesta entisestä ja uudesta jäsenestämme. Toivomme Sinulta aktiivista mukana oloa toiminnassamme. Yhdessä saamme enemmän elämältä!

 

Kuvatekstit: 1. Virkistävien sadekuurojen lomassa piipahdettiin yhteispotretissa 2. Yhdistyksen toiminta-aktiiveja kukitettiin ja palkittiin asianmukaisin menoin 3. K-S piirin varapj Matti Syrjälä käsitteli juhlapuheessaan eläkeläisten tulevia haasteita 4. 93-vuotias Jenny Mannila on aina mukana eläkeläisten riennoissa 5. Keuruulaiset Pauli ja Marja-Leena Nokelainen onnittelivat eläkeläisveljiään ja -sisariaan

 

 

Haapamäki

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Eläkeliiton Haapamäen yhdistys ry
Ähtärintie 32, 42930 Katajamäki

Puheenjohtaja Reijo Lähteenmäki
puh. 040 0915891
sotmestreijo@gmail.com

Sihteeri Raili Rinne
Ylä-kolkintie 92, 42820 Riiho
puh. 040 514 4854
raili.rinne@hotmail.fi

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter