Yhteystiedot
Puheenjohtaja
Raija Örn
Lasitehtaantie 12
14500 Iittala
raija.orn@pp.inet.fi
Lähdimme kuin lähdimmekin vielä näin keväällä teatteriin, vaikka talvella tuntui, että emme enää "Vanhojen poikien" jälkeen lähde.
Kohteeksi valikoitui jälleen Tampereen työväen teatteri eli TTT. Näytelmänä oli kovasti kehuttu farssi " Homma hoidossa, rouva ministeri", ja kyllähän esitys farssin kriteerit täytti varsin komeasti.
Rouva ministerin osassa oli tyylikäs ja taitava Teija Auvinen, eikä kenellekään jäänyt epäselväksi, kuka oli tämän näytelmän johtohahmo.
Väliaikakahvilla. Kuva Tapio V.
Rouva ministerin seikkailu, miestään pettävänä ja jo keski-iän ylittäneenä naisena huippuhotellin sviitissä, oli farssia ja sekoilua parhaimmillaan.
Kaikki eivät farsseista pidä, ja kyllähän se välillä aikamoista kohellusta onkin. Nyt oli kuitenkin onnistuttu ja suuri kiitos kuuluu hyville näyttelijöille.
Aivan erikoisesti jäi mieleen Mika Honkasen suoritus huonepalvelijan roolissa, eikä kenenkään muunkaan suoritusta voi moittia. Suuri kiitos näyttelijöille, samoin kuin ohjaaja Milko Lehdolle.
Näytöksen päätyttyä kuulostelin katsojien mielipidettä näytelmän sisällöstä ja näyttelijöistä, enkä kyllä moitteita kuullut. Ehkä siis olimme kappalevalinnassa onnistuneet.
Oli oikein mukava lauantaipäivä ja totesimmekin, että kyllä päivänsä voi huonomminkin viettää. Harmi, että osallistujia oli näin vähän, sillä vain kaksikymmentäviisi (25) henkilöä oli tästä teatteriesityksestä kiinnostunut.
Teatteriterveisin
TV ja TtK