TIEDOTE
Elämysmatka Pohjois-Ruotsin Kiirunaan 19-20.8.2025
Kiirunassa tapahtuu 19-20.8.2025 välisenä aikana jotain ennen näkemätöntä ja kokematonta. Silloin suoritetaan yli 100-vuotiaan Kiirunan kirkon siirto kokonaisena 5 kilometrin etäisyydelle kaupungin keskustasta.
Kiirunan kirkon siirtäminen kaivoksen tieltä on iso operaatio, jota on selvitetty pitkään. Nyt on tehty päätös siirtää rakennus kokonaisena. Siirron suunnittelu on kestänyt kahdeksan vuotta. Valmistelut siirtoa varten alkoivat vuonna 2023 ja siirto on ajankohtainen tulevan elokuun 19-20 päivän välisenä aikana. Kirkon siirtäminen vie kaksi vuorokautta, se pitää nostaa leveälle lavetille, jonka avulla se liikutetaan uuteen kaupungin keskustaan.
Kirkkoon mahtuu noin tuhat henkilöä, ja se on noin 40 metriä leveä ja painaa noin 600 tonnia. Kaivosyhtiön pitää leventää kirkon kulkureitin tie. Kirkon siirron jälkeen tie kavennetaan taas ennalleen. Olemme suunnittelemassa matkaa seuraamaan kirkon siirtoa. Tuo tapahtuma on niin ainutkertainen, että se on herättänyt laajalti kiinnostusta, niin myös täällä Oulun seudulla.
Matka tehdään Saaga Travelin bussilla. Pyrin yhdessä matkanjärjestäjän kanssa rakentamaan matkasta paketin, joka sisältäisi Kiirunan tapahtuman lisäksi myös tutustumista Pohjois-Ruotsin kauniiseen luontoon ja nähtävyyksiin. Kohteita voisivat kotiin paluumatkalla olla esim. Jokkmokkin ja Boden kuntataajamat.
Matkan hinta on luokkaa 250€/hlö, joka edellyttää, että osallistujien määrä on vähintään 30 henkilöä. Kohteen etäisyyden takia ryhmän pitää yöpyä majoitusliikkeessä, kohteen sijaintia selvitämme parhaillaan. Mikäli olet halukas osallistumaan tälle tarjolla olevalle matkalle, ilmoittaudu allekirjoittaneelle mahdollisimman pian kuitenkin viimeistään 31.5.2025 mennessä.
Matkaterveisin
Timo Still
p. 050-4685405