Yhteystiedot
Timo Lehti puheenjohtaja 044 345 1769 timo.lehti@salo.fi Airi Mäkinen sihteeri, kotisivuvastaava 044 523 8002 airi.m.makinen@gmail.com | |
Olemmeko me todellakin vain kuluerä?
Tämä kysymys tulee mieleen harva se päivä, kun luemme lehtiä, katsomme televisiota, kuuntelemme radiota tai seuraamme some-maailman tapahtumia. Useimmiten meille kerrotaan, kuinka me ikäihmiset tai seniorikansalaiset tai vanhukset kulutamme kaikki tulevien sukupolvien eläkerahat, tarvitsemme aina vain enemmän hoitopaikkoja ja hoitohenkilökuntaa avuksemme pärjätäksemme jokapäiväisessä elämässä.
Eikö sillä ole mitään merkitystä mitä olemme tehneet työikäisinä, tai miten olemme auttaneet lapsiamme ja lapsenlapsiamme? Eikö silläkään ole merkitystä, että autamme vapaaehtoisesti muita eläkeläisiä ja apua tarvitsevia, kun nuoremmat ikäpolvet eivät kiireiltään ehdi, eikä yhteiskunnan tarjoamat palvelut riitä?
Yritämme myös pysyä virkeinä niin liikkumalla kuin tutustumalla uusiin paikkoihin sekä kotimaassa että ulkomailla. 1990-luvulla 23 linja-autollista Eläkeliiton eläkeläisiä matkaili Suomessa ja ulkomailla yhden päivän aikana. Emmeköhän me silloinkin kustantaneet omaa kulutustamme ja työllistäneet joukon työikäisiä.
Kiikala on yksi uuteen Saloon liittyneistä vanhoista alueen 9 kunnasta. Tämän muutoksen huomaa nykyään siitä, että kaikkia kunnallisia ja yksityisiä palveluksia pyritään vähentämään haja-asutusalueilta – siirtämään Salon keskustaan. Ei tarvitse kuulemma huolestua. Asiat voi hoitaa netissä, kuten mm. pankki-, vakuutus- ja Kelan asiat. Mutta jos ei ole esim. kustannussyistä mahdollisuutta hankkia digitaalisia laitteita, niin sitten vaan kolmenkymmenen kilometrin päähän Salon keskustaan hoitamaan asioita.
Suurin osa kiikalalaisista eläkeikäisistä on asunut koko elämänsä maaseudulla ja nyt kaupungin suunnitelmiin kuuluu perustaa uusi ikäihmisten hoivakoti teollisuusalueelle Meriniittyyn. Ikkunoista näkyvä maisema ei juuri innosta muuttamaan Meriniittyyn. Onkohan meidän, maaseudulla asuvien, tulevien asukkaiden, mielipidettä tästä asiasta kysytty ollenkaan? Täällä lähellä on Hintan hoivakoti, jota uhkaa lopetus. Yksi syy sulkemiselle on kuulemma se, ettei hoivakotiin saada henkilökuntaa. Mitä jos ”paikkuri” kulkisi Hintan Hoivakodin kautta matkalla Salon keskustasta Suomusjärvelle Kitulaan ja takaisin Saloon? Myös Kiikalaan kulkevan ”paikkurin” reitti pitäisi suunnitella asiakasystävällisemmäksi. Reittisuunnitelmia tehtäessä olisi hyvä kysyä mahdollisten käyttäjien mielipiteitä.
Mitä meidän eläkeläisten tulisi tehdä, jotta voisimme lukea, katsoa tai kuunnella myönteisempiä juttuja itsestämme? Tällä hetkellä joudumme sietämään yhä kasvavaa ikärasismia.
Eläkeliiton Kiikalan yhdistys,
syyskokous