Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Karjala
Valikko
  • Luumäki
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
Thumbnail

Virkistysmatka Lappajärven Kivitippuun. Matka täynnä. Voit ilmoittautua varalle!

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Luumäki
  3. Virkistysmatka Lappajärven Kivitippuun. Matka täynnä. Voit ilmoittautua varalle!
14.1.—17.1.2020
Lappajärvi

Lähde kanssamme Kivitippuun, Lappajärven rannalle. Lappajärvi on Euroopan suurin kraatterijärvi, jota Kraattereiden Helmeksikin kutsutaan.

Matka-aika: 14.-17.1.2020. Matkan hinta 195 €/hlö, sisältäen matkat, majoituksen 2 hh, 3 x aamiaisen, 3 x päivällisen, 1 x hieronta tai kaustislainen jäsenkorjaus 30 min, sauna- ja allasosaston sekä kuntosalin käyttöoikeuden että iltaohjelman.

Hotellissa on karaokelaitteet ja mikäli lumitilanne sallii, myös hiihtoladut löytyvät hotellin läheisyydestä.

Sitovat ilmoittautumiset Riitalle, p. 040 410 7006, viimeistään 22.11. mennessä.

Matka toteutuu, mikäli lähtijöitä on vähintään 50.

 

Kraatterista kauniiksi Lappajärveksi

Lappajärven syntyyn liittyy monia uskomuksia ja tarinoita. Nämä tarinat ovat nyt kerätty yhteen ja koottu jännittäväksi kokonaisuudeksi. Aidot meteoriitit ovat saaneet rinnalleen myös avaruuden ilmiöt, kuun valloituksen, tulivuoret ja alueen geologian.


Noin 78 miljoonaa vuotta sitten yksi noin 4,5 miljardia vuotta aurinkoa kiertänyt asteroidi törmäsi toiseen samanlaiseen Marsin ja Jupiterin välisellä kiertoradalla. Törmäyksen seurauksena yli kilometrin halkaisijaltaan oleva kappale törmäsi Maahan kosmisella nopeudella (n. 10-40 km/s) aiheuttaen kaiken elämän tuhoutumisen usean sadan kilometrin säteellä.


Tuossa valtaisassa räjähdyksessä syntyi 22 kilometriä halkaisijaltaan oleva kraatteri,  jonka reunat kohosivat 750 metrin korkeuteen ja  joka myöhempien kulutusten voimasta on muotoutunut erityisen kauniiksi Lappajärveksi.  


Tule ja tutustu erikoisen mielenkiintoiseen näyttelyyn Hotelli Kivitipun alakerrassa! Se koostuu  kahdeksasta eri näyttelystä. Näyttelyssä pääset mm. koskettamaan aitoja meteoriitteja ja katsomaan Kuusta tullutta kivinäytettä. Meteoriittinäyttelyyn on vapaa pääsy ja siihen pääset tutustumaan hotellin aukioloaikoina.

Luumäki

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja Maritta Hyvönen
Maakonsaari 54
54500 Taavetti
p. 0400 719002
maritta.hyvonen@saunalahti.fi

 

 

 

 

 

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter