Yhteystiedot
Puheenjohtaja Mauri Myllykangas
0400 777 347
maurimyl50(at)gmail.com
Sihteeri Kaija Mikkola
040 7026147
mikkola.kaija(at)outlook.com
Eläkeliiton Oulaisten yhdistys ry:n jäsenille omat elokuvanäytökset Kinokulmassa.
Elokuva on tarina rohkeudesta, empatiasta ja yksilön voimasta vaikuttaa historian kulkuun.
Kinokulmassa, lippu eläkeläisille: 6,50 €
EI KOSKAAN YKSIN on koskettava kertomus toisen maailmansodan synkistä vuosista, jolloin Eurooppa horjui kaaoksen partaalla ja Suomi sai osakseen pakolaisvirran Saksasta ja Itävallasta. Tarinan keskiössä on suomalainen liikemies ja hyväntekijä Abraham Stiller, joka omistaa elämänsä inhimilliselle auttamiselle. Hän taistelee epätoivoisesti pelastaakseen Suomeen paenneet ihmiset varmalta kuolemalta keskitysleireillä, mutta joutuu samalla kohtaamaan aikansa raadolliset poliittiset realiteetit.
Ohjaaja: Klaus Härö
Pääosissa: Ville Virtanen, Nina Hukkinen, Rony Herman, Naemi Latzer, Kari Hietalahti, Peter Kanerva, Hannu-Pekka Björkman, Carl-Christian Rundman, Satu Tuuli Karhu, Tomi Salmela, Rain Tolk, Ruben Tolk
Tervetuloa!
************
Kesäkirja on herkkä elokuva elämän hienoudesta, ihmiselämän kahdesta kauniista ääripäästä nähtynä.
Kinokulmassa, lippu eläkeläisille: 6,50 €
Kirjailija ja taiteilija Tove Janssonin rakastettu teos Kesäkirja, pohjoismaisen kirjallisuuden klassikko, saa kauan odotetun elokuvasovituksen.
Suomen saaristossa kesällä 2023 kuvatun Kesäkirja-elokuvan on ohjannut Charlie McDowell ja pääosissa ovat kahdeksan Oscar-ehdokkuutta saanut Glenn Close sekä Anders Danielsen Lie, norjalainen näyttelijä. Elokuvan sivuosissa nähdään mm. Pekka Strang ja Sophia Heikkilä herra ja rouva Malanderin rooleissa.
Elokuvaa on kuvattu muun muassa Kotkan, Porvoon ja Espoon saaristoissa ja Suomen kesä ja saaristoluonto ovatkin elokuvassa kauneimmillaan ja aidoimmillaan.
Tervetuloa!