Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Pohjois-Pohjanmaa
Valikko
  • Ruukki
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
Joulupuuro maistui.

Ruskakerho päätti syyskauden 2019

Herkuttelua, lääkeasiaa ja joulumieltä

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Ruskakerho päätti syyskauden 2019

EL:n Ruukin yhdistyksen Ruskakerhon vuoden 2019 syyskausi päättyi jouluisissa tunnelmissa. Paikalle kertyi väkeä runsaasti nauttimaan joulupuurosta ja muusta herkuttelusta. Vieraana oli uusi apteekkari Päivi Tuikkala, joka kertoi mm. lääkkeiden saatavuusongelmiin johtaneista syistä.
Alkajaisiksi nautittiin Ellin keittämä maukas riisipuuro. Sinikka Nyman luki pari näytettä julkaisemastaan omakustanteisesta runokirjasta. Toinen runo liittyi jouluun ja toinen presidenttiparin eli "Salen" ja Jennin vauvaan. Hän on lähettänyt kirjansa presidenttiparille ja saanut rouva Jenni Haukiolta kiitoskirjeen. Nyman julkaisee toisen runokirjan ensi vuonna.
Jouluisen ohjelmaan lomassa juotiin kahvit torttujen ja Markun tarjoamien hirvenlihavoileipien kera. Bingoa ehdittiin pelata vain yksi kierros. 
Kerho palaa normaaliin aikatauluun ensi vuonna kokoontuen seuraavan kerran tiistaina 7. tammikuuta.

Apteekkarin sanomisia kuunneltiin tarkasti.
Apteekkari Päivi Tuikkalalla oli mielenkiintoista kerrottavaa lääkerintamalta, kuten lääkkeiden saatavuusongelmista ja hinnoittelusta.

Lääkkeiden saatavuudessa ongelmia

Apteekkari Päivi Tuikkala kertoi elämänvaiheistaan, perheestään ja siitä, kuinka hän päätyi apteekkariksi Ruukkiin. Hän valotti ajankohtaisia kuulumisia lääkerintamalta ja vastaili  esitettyihin kysymyksiin, joiden myötä monet eläkeikäisissäkin epätietoisuutta herättäneet asiat selvisivät syineen ja seurauksineen.
Lääkkeiden saatavuusongelmat ovat tätä päivää. Ne johtuvat raaka-ainetuotannon keskittymisestä sekä siitä, että Suomessa ei enää juurikaan ole omaa lääketuotantoa. Lääketehtaat huolehtivat ensisijaisesti sijaintimaidensa ihmisten tarpeista ja vasta sen jälkeen ovat vuorossa ulkomaiden kansalaiset.Suomessa on kuitenkin peruslääkkeistä olemassa jokseenkin riittävät varastot.
- Mielestäni tietynlainen omavaraisuus lääketuotannon osalta pitäisi aina säilyttää, kommentoi Tuikkala tilannetta. 
Lääkkeiden hinnat eivät ole apteekkien itsensä mielivaltaisesti määräämiä, vaan niitä säätelevät lähinnä korvausjärjestelmä ja vakuutuspuoli. Hinnat ovat kaikille samat, asuipa lääkkeen tarvitsija missä päin maata tahansa.
Tuikkala ei uskonut Kelan korvausjärjestelmään tulevan isoja muutoksia. Lääkekorvausten osalta kattosumma on tällä hetkellä 572 euroa. Usein summa täyttyy vasta loppuvuodesta, jolloin niistä ei ehdi monikaan päästä osalliseksi. Hän toivoikin, että niiden suhteen voitaisiin toteuttaa reaaliaikainen korvauskäytäntö.

Lääkelistat ajan tasalle

Jos lääkkeiden käyttö tuottaa vaikeuksia, apteekkari suositteli kysymään heiltä pussituspalvelusta jossa reseptilääkkeet lajitellaan päiväannostuksen helpottamiseksi. Tästä on sekin etu, että lääkkeet ajantasaistetaan kahden viikon välein, eli aina, kun uusi pussitus tehdään.
Syrjässä asuville lääkkeet voidaan toimittaa sivukylien palvelupisteisiin, joista myös löytyy reseptittömiä itsehoitolääkkeitä kaikenikäisille ja moneen vaivaan.
Erityisesti Päivi Tuikkala korosti, että lääkelistan ajan tasalla pitämistä. Hän esitteli apteekista saatavan pahvisen vaihtoehdon sellaisille, jotka eivät halua tai osaa hyödyntää digipalvelua. Se on helppo täyttää itse ja huolehtia sen paikkansa pitävyydestä. Lääketieto on tärkeää varsinkin onnettomuus- ja muita äkkitilanteita, mutta etenkin sairauskohtauksia silmällä pitäen, jotta ensiapu, hoito ja lääkitys voidaan toteuttaa tehokkaasti.

Pahvinen lääkekortti.
Apteekkari Päivi Tuikkalan mukaan lääkelistat on tärkeä pitää ajantasalla. Sähköisen version rinnalle on apteekista saatavissa myös paperisia lääkekortteja. 

 

Paperinen lääkekortti on käytännöllinen.
Paperinen lääkekortti on monelle vanhukselle tuttu ja turvallinen vaihtoehto. Se on helppo täyttää ja päivittää itse aina, kun siihen on tarvetta. 

Tuikkala kehotti kuulijoita kääntymään apteekin puoleen kaikissa lääkkeisiin liittyvissä asioissa. Apua ja tietoa annetaan kaikin mahdollisin tavoin. Apteekki henkilökuntineen saikin paikalla olijoilta varauksettomat kiitokset vuosia jatkuneesta, erinomaisesta palvelusta.

Hyvää kannatti jonottaa.
Jokaiselle riitti puuroa santsata asti. Tarjolla oli myös laktoositon vaihtoehto. 

 

Ruukki

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Ritva Tiiro-Niskala
0407452778
rtiironiskala(at)gmail.com

 

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter