Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Etelä-Pohjanmaa
Valikko
  • Alajärvi
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
Anne Mattilan Taidekahvila

Kesäretki 11.8.2021 Karvialle Anne Mattilan Taidekahvilaan

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Alajärvi
  3. Kesäretki 11.8.2021 Karvialle Anne Mattilan Taidekahvilaan

Kesäretkemme suuntautui tänä vuonna 11.8.2021 Karvialle Anne Mattilan Taidekahvilaan. Jo linja-autossa tunnelma oli niin iloinen ja lupsakka, että teki mieli laulaa ”Linja-autossa on myös tunnelmaa. Linja-autossa matka katkeaa…” Oli todella mukavaa yhdessä matkustamista.

Ensimmäisen pysähdyksen teimme Jalajärvellä Juustoportilla. Osa porukasta kahvitteli, osa tutustui vaatekaupan valikoimaan ja osa tutustui paikkaan muuten vaan.

Juustoportilta jatkoimme matkaa Karvialle Anne Mattilan Taidekahvilaan. Heti alkajaisiksi huomio kiinnittyi kauniiseen, idylliseen pihapiiriin. Piha oli upea, paljon kukkia, lyhtyjä sekä muita kivoja yksityskohtia. Anne Mattila otti meidät ystävällisesti vastaan, toivotti tervetulleeksi ja esitteli meille paikan.

Taidekahvilassa saimme nauttia maittavan keittolounaan sekä täytekakkukahvit. Vatsa täynnä olikin ihanteellista paneutua taiteen ja runouden saloihin.

Taidekahvilan alueella oli useita erilaisia rakennuksia, joissa pääsi tutustumaan Annen maalauksiin sekä runoihin. Metsässä oleva taidepolku oli pituudeltaan noin 700 metriä ja sieltä löytyi mm. Pieni sinisenlinnun pyhäkkö, jota voi kysyä esim. pieneen vihkitilaisuuteen. Alueella oli myös myymälä, jossa oli Annen taiteesta painettuja tuotteita sekä paljon muuta. Pihapiiristä löytyi lapsille oma lasten ateljee, jossa voi maalata sekä piirtää.

Tulomatkalla poikkesimme vielä Juustoportilla, josta monet ostivat juustoja kotiin viemiseksi.

Matka oli hauska ja mieliinpainuva eikä sadekuurokaan latistanut tunnelmaa.

Kiitos kaikille mukana olleille! Kiitos kuskillemme Esalle, joka turvallisesti ja ammattitaidolla kyyditsi meitä!

Kuvia tästä kesäretkestä on tallennettu kuvagalleriaan sekä Eläkeliiton Alajärven yhdistyksen Facebook-sivulle.

Kuvia löytyy myöskin Kuvakansiosta, joka löytyy toimintaa-osiosta.

 

Tässä vielä ote Annen taidekirjasta, joka kantaa nimeä Värein ja sanoin maalaten

Oli satanut päivän.

Ilma tuoksui ruosteiselta.

Vesipisarat kimalsivat niityllä,

kuin keijut olisivat tehneet kotinsa niille.

Enää vain yksi lintu nukkui kodissaan ja olin

varma, että kuulin hänen laulavan:

Miten onnellinen oli ajastaan.

Mietin aikaa.

Mietin kauneutta.

Miksi kaikki katoaa?

Siksi tämän hetken maalasin, että saisin edes

palan sitä aikaa,

joka meiltä aivan liian pian katoaa.

Aiheeseen liittyvää

Retki Seinäjoelle 14.11.2024
Retki Seinäjoelle 14.11.2024

Marraskuisen retken teimme kauniissa syyssäässä 14.11.2024 Seinäjoelle. Matkalaisia oli yhteensä 99 henkilöä, joten kuljetukseen tarvitsimme kaksi linja-autoa.

Lue lisää
Retki Seinäjoelle 14.11.2024
Italian matka 24.-30.9.2024, Alajärvi
Italian matka 24.9.-30.9.2024

Matka Italiaan 24.9.-30.9.2024

 

Päivä 1

Lue lisää
Italian matka 24.9.-30.9.2024
Teatteriretki Ähtäriin 25.6.2024
Teatteriretki Ähtäriin 25.6.2024

Kesän teatteriretki tehtiin Ähtäriin Mustikkavuoren lavalle tiistaina 25.6.2024.

Lue lisää
Teatteriretki Ähtäriin 25.6.2024

Alajärvi

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja Antti Laukkonen, puh. 040 553 6657

laukkonenantti1@gmail.com

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter