Kesän teatteriretki tehtiin viime kesän tapaan Karstulaan Wanhat Wehkeet kesäteatteriin sunnuntaina 9.7.2023. Ennen esitystä meille oli katettu herkullinen noutopöytäruokailu. Tarjolla oli mm. talon lihapataa, perunoita, lämpimiä vihanneksia, salaattia yms. Jälkiruokana oli kahvi ja keksi.
Heikki Luoma oli käsikirjoittanut taitavasti 50-luvulle sijoittuvan ja juonellisen musiikkinäytelmän Laulujen Lunnaat, josta saimme nauttia iltapäivän aikana. Näytelmän oli ohjannut Veli-Pekka Halmila. Rooleissa nähtiin Tommi Soidinmäki, Eeva Saarenpää, Tarja Kultavuori, Jukka Paananen, Jarkko Järvenpää ja Heikki Lehisalo & Liveorkesteri Vastakaiku. Esitys oli upea. Laulut veivät todellakin 50-luvulle ja kirvoittivat monia muistoja.
Tällä reissulla meitä aktiivisia eläkeläisiä oli mukana peräti 68 henkilöä, joten kuljetukseen tarvittiin sekä linja-auto että pikkubussi. Sääkin suosi meitä. Aurinko paistoi ja ilma oli kesäisen lämmin.
Kiitos kaikille mukana olleille! Toivottavasti viihdyitte ja nautitte tästä iloisesta, yhteisestä teatteriretkestä!
Kiitos myös kuskeillemme!
Kuvia tästä retkestä löytyy kuvagalleriasta sekä Eläkeliiton Alajärven yhdistyksen Facebook-sivulta.
Kuvia löytyy myös Kuvakansiosta, joka on Toiminta-osiossa.