Syksyn teatteriretki tehtiin Seinäjoen kaupunginteatteriin perjantaina 14.10.2022. Teatterissa meni Anne Koski-Woodin kirjoittama näytelmä Patruunatehdas, jonka oli ohjannut Panu Raipia.
Monet meistä alajärveläisistäkin muistaa 13. huhtikuuta 1976 päivän, jolloin Lapuan patruunatehtaalla räjähti. Räjähdys kuului tänne asti. 40 ihmistä sai surmansa ja useita kymmeniä loukkaantui. Lukuisten perheiden elämä muuttui täysin. Patruunatehdas-näytelmä oli kuvaus tuosta päivästä ja tapahtumista ennen räjähdystä. Se kertoi päivistä, jotka seurasivat tragediaa ja perheestä, jossa opeteltiin elämään ilman rakasta ihmistä. Lapualaisten kohtaama tragedia järkytti meitä kaikkia ja herätti meissä auttamishalun. Näytelmä perustui tosiasioihin ja ylti vuodesta 1973 aina 1990-luvun loppupuolelle.
Näytelmä oli koskettava. Siitä huokui kuitenkin toivo ja rakkaus. Se oli aito selviytymistarina ja puhutteli varmasti meitä jokaista. Ohjaaja Panu Raipia on sanonutkin, että näytelmä Patruunatehdas on rakkauden puolustuspuhe.
Teatteriesityksen jälkeen saimme nauttia herkullisen lounaan Cafe Mondeossa.
Kiitos kaikille mukana olleille! Kiitos myös kuskillemme Esalle!
Kuvia tästä teatterimatkasta on tallennettu kuvagalleriaan sekä Eläkeliiton Alajärven yhdistyksen Facebook-sivulle.