Hyppää sisältöön
Logo
Eläkeliiton sivuille Satakunta
Valikko
  • Kiikoinen
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot
  • Liity
Seilin kirkko

Kokopäiväretki Seilin saarelle (Täynnä)

Eläkeliiton Kiikoisten yhdistys ry

Murupolku

  1. Etusivu
  2. Kiikoinen
  3. Kokopäiväretki Seilin saarelle (Täynnä)
14.8.2025 7:30—23:00
Seilin saari

Seilin saaren historiaa!

”Ken tästä käy, saa kaiken toivon heittää” sanoi Dantea lainaten Sakari Topelius kun vieraili Seilin saarella 1800-luvun puolivälissä. Mitähän me ajattelemme? Turussa etsittiin 1600 luvulla syrjäistä paikkaa spitaalisille ja valittiin Nauvon Seilin saari, josta tuli onnettomien turvapaikka - pois ei päässyt kukaan. Viimeinen spitaalinen siellä kuoli v. 1766. Sen jälkeen saaresta tuli mielisairaiden eristyspaikka, josssa olot olivat alkeelliset eikä juuri lääkärihoitoa annettu: kertoi Seilin hospitaalin tarkastanut kreivi Carl Mannerheim v. 1809. Siihen aikaan vaiheittain rakennettiin saarelle myös kivinen päärakennus . Mielisairaat miespotilaat siirrettiin v. 1889 viereiselle saarelle ja näin Seili toimi viidenkymmenen naisen loppusijoituspaikkana. Presidentti Urho Kekkonen vieraili Sylvinsä kanssa saarella heinäkuussa v. 1957. Sairaalatoiminta lakkautettiin v. 1962 ja siitä tuli Turun Yliopiston alainen Saaristomeren tutkimus-laitos. Vuodesta 2020 alkaen se on myös mielenkiintoinen matkailukohde. 

MATKAOHJELMA 14.8.2025 

7.30 Lähtö Kiikoisten VKY:n pysäkiltä (autoja voi jättää piha- alueelle). Tauko Auran ABC:llä (omakustanteinen). 10.15 Saaristo-opas nousee bussiin Paraisilta. 11.00 Lauttamatka Paraisilta Nauvoon (bussi jää Nauvoon). 12.10 Lähtö Nauvosta m/s Östernillä Seiliin.  12.40 Saapuminen Seilin saarelle. 

Puolet ryhmästä tekee opastetun kävelykierroksen 

13.45 Ravintola Seilin lounas

Loppuryhmä opastetulle kävelykierrokselle . Omatoimisesti voi saareen tutustua miten haluaa ja ehtii! Seilin Taidemakasiinissa on myös taiteilija, professori Pekka Vallitun ”My inspiration” valokuvanäyttely 

17.25 Laivamatka Nauvoon 

18.00 Matka jatkuu Paraisille

19.00 B & B Miglioressa levähdämme pikkasen ja nautimme kahvit täytetyn patongin kera. Ennen varsinaista kotimatkaa pysähdymme bussilla vielä oppaan kera Paraisten kalkkikaivoksen näköalapaikalla, josta on todella huikeat näkymät!

22.30 Kotona Kiikoisissa 

Matkan hinta:

 103 €/hlö (jäseniltä 83 €). 

Matkapäivä sisältää: bussi-/laivakuljetukset, sisäänpääsyt ja oppaanpalkkion sekä em.tarjoilut (ilm.erit. ruokavalio) . Matkavakuutus on hyvä olla aina kun lähdemme yli 50 km päähän. Hyvät kävelykengät ja säänmukainen varustus.  Omia matkaeväitä ja juomaa on hyvä ottaa mukaan – päivä on pitkä muttei kiireinen. Seili ei sovellu liikuntarajoitteisille. Voit toki ottaa mukaan kävelysauvat tai kevyen rollaattorin. 

Ilmoittautumiset: Tuulikille puh. 045 862 7770 

Matka pitää maksaa viimeistään 15.7.2025 tilille FI28 5146 1240 0025 45, viite 1119. Olethan muistanut ilmoittaa mahdollisen erityisryuokavalion.

Aiheeseen liittyvää

Hotelli Mdical Spa
Pärnu viikon kylpyläloma
KYLPYLÄMATKA HOITOLOMAVIIKKO PÄRNUUN

su 8 - la 14.06.2025

ESTONIA MEDICAL SPA HOTELS (Puistotalo)

Lue lisää
Pärnu viikon kylpyläloma
Satakunnan piirin Kesäretki

Ruotsin Korkearannikko 1. – 4.8.2025

Lue lisää
Satakunnan piirin Kesäretki
Siljan laivalla Turusta Tukholmaan
Eläkeliiton Satakunnan piirin 14. KAAMOSRISTEILY

KAAMOSRISTEILY 

Keväinen tervehdys. Kaamosristeily on saatu pakettiin ja ilmoittautuminen voi alkaa. Bussiaikataulu ilmoitetaan myöhemmin.

Lue lisää
Eläkeliiton Satakunnan piirin 14. KAAMOSRISTEILY

Kiikoinen

  • Etusivu
  • Tapahtumat
  • Toiminta
  • Ajankohtaista
  • Kuvagalleria
  • Yhteystiedot

Yhteystiedot

Puheenjohtaja Aulikki Lehtinen

0407509702

lehtinen.aulikki(at)gmail.com

Tule vapaaehtoiseksi

Eläkeliiton vapaaehtoistoiminta tarjoaa monipuolista tukea arkeen ja hyvään elämään.

Tutustu

Eläkeliitto

  • Tilaa uutiskirje
  • Medialle
  • Tietosuojaseloste

Kalevankatu 61, 00180 Helsinki, p. (09) 7257 1100

Facebook Instagram Twitter