EL Etelä-Pohjanmaan piirin pohjoisen alueen (Lapua, Kauhava, Ylihärmä, Alahärmä ja Kortesjärvi) keilakisat pidettiin 10.9.2020 Lapuan Keilahalli Dowling Bowlingissa.
Yhdistyksemme keilaajat menestyivät jälleen mainiosti.
Hanna Rintala voitti naisten sarjan ja Helena Saarimaa oli toinen. Hanna palkittiin myös erikoispalkinnolla naisten sarjassa, parhaan sarjan keilaneena. Miesten sarjassa Pauli Tuuri oli toinen ja Mauri Aho palkittiin erikoispalkinnolla parhaan sarjan keilaneena.
Rekisteröityneiden naisten ja miesten yhteisen sarjan voitti Esa Turja ja Kaija Niemelä oli toinen.
Joukkue kilpailussa Lapuan joukkueet sijoittuivat 2,3 ja 4. Lapuan 1 – joukkueessa kilpailivat Kaija Niemelä, Kaarina Tuuri, Pauli Tuuri ja Mauri Aho, 2 – joukkueesa Pirkko Rissa, Helena Saarimaa, Jarmo Paasikas ja Juhani Aho ja 3 – joukkueesa Seija Rantamäki, Hanna Rintala, Mauno Välimäki ja Matti Rintala.
Kilpailuun osallistui pohjoisen alueelta 45 keilaaja. Lapualta keilaajia oli 18, joista naisia 7 ja miehiä 11. Joukkue kilpailuun osallistui 8 joukkuetta.
Kilpailujen johtajana toimi järjestävän Ylihärmän yhdistyksen Arto Syrjälä.
Yhdistys onnittelee keilaajia hyvästä mestyksestä.
Kilpailuja seuraamassa oli myös piirin keilapäällikkö Seppo Jäätteenmäki. Seppo pyysi muistuttamaan tässä viestissä, että Lapuan Kansalaisopisto järjestää keilailun alkeet kursseja Dowling Bowling keilahallilla Lapualla 30.9 - 28.10.2020.
Kurssin vetäjänä toimii Heli Turja, Heli on Suomen keilailuliiton koulutettu kilpavalmentaja.
Yhteystiedot: puh. 040 – 9632292 tai turjaheli@gmail.com
Yhdistyksemme keilavastaavana toimii Matti Rintala. Matti toivottaa kaikki jäsenemme tervetulleiksi yhdistyksemme keilavuoroille Lapuan Dowling Bowling keilahallille maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 10.00 – 11.30.
Keilakeilailu on urheilulaji, mutta myös sosiaalinen tapahtuma, jonka aikana tapaa tuttuja ja joka tarjoaa mahdollisuuden kuulumisten vaihtamiseen ja toisten tapaamiseen.
Teksti ja kuvat Jorma Lamminen
jk.
Keilavastaava Matti Rintalan pyynnöstä tarkennan Lapuan Kansalaisopiston järjestämää KEILAILUN ALKEET KURSSIA. Osallistujamaksimi on 12, tällä hetkellä ilmoittautuneita on 6, joten tilaan on vielä. Ilmoittautuminen Kansalaisopiston kautta, joko netissä tai opistolla. Jokainen kurssikerta alkaa lyhyellä teorialla, jonka jälkeen keilataan 60 min. Kurssin hinta sisältää ohjauksen, välineet ja ratamaksun. Ei kokoontumista syyslomaviikolla 14.10. Kurssi alkaa 30.9.2020 klo 17.30 keilahallilla. Kurssi sisältää 8 oppituntia ja kurssimaksu on 65,00 e. Kurssimaksu on mielestäni edullinen kun ajattelee, että se pitää sisällään ratamaksut, välineet ja ammattiopettajan. Keilailu on hieno liikuntamuoto, siinä voi kokea onnistumisen rimua ja tavata tuttuja. Ei muuta kun keilaamaan.