Yhteystiedot
Y-tunnus 1717777-7
Puheenjohtaja
Tarja Solanpää
050 306 4083
Aurinko näyttäytyy ja lämmittää jo useina päivinä ja luonnossa näkyy kiihtyvällä tahdilla kevään käynnistyminen. Tapahtumakalenterissamme on vielä paljon koettavaa ja nähtävää ennen kevätkauden päättymistä.
Kevätkauden kerhotoiminta päättyy viikolla 19 eli perjantai 9.5. on viimeisten kerhojen ajankohta.
Harrastuskerhojen toiminta jatkuu jälleen syyskuussa. Yhdistyksen kerhotoiminnan kivijalka on mahtava vertaisohjaajajoukko, johon mielellämme koulutamme lisää uusia ohjaajia. Lisätietoja ohjaajatoiminnasta voit saada toimijoiden vapaaehtoisvastaava Eeva Sivoselta tai allekirjoittaneelta.
Tarkemmat tiedot ja ilmoittautumiset tapahtumiin löytyvät kotisivuiltamme. Kevätkaudella löytyy vielä useita tapahtumia ennen kesätaukoa:
To 24.04.2025 Talventaittajaiset (piirin tapahtuma) Hotelli Juliessa
Ma 28.04.2025 Sennarimaanantai (kauden päätös) Joensuu Areenalla
Ti 29.04.2025 Koivet kuntoon -kampanjan kuntosaliharjoittelun opastus aloittelijoille Vesikossa (ennakkoilmoittautuminen Hilkalle)
Ke 14.05.2025 Äitienpäiväjuhla Kerhotalo Ruplalla
To 22.05.2025 Kirkkopäivä Ilomantsissa (piirin tapahtuma) Ilmoittautuminen on käynnissä
Yhdistyksen matkalistaus täydentyy syyskuussa Suomussalmelle Kiannon Kuohuihin suuntaavalla matkalla, johon ilmoittautuminen käynnistyy ensi viikolla. Myös syyskuun Ylläksen matkalle on vielä muutamia paikkoja jäljellä, joten kannattaa toimia nopeasti ja varata paikka ruskaretkelle.
Loppuvuoden matkat on nähtävissä kotisivuillamme ja jäljellä olevia paikkoja voi tiedustella matkasihteeriltämme: Hilkka Tolvanen, puh. 050 412 1762.
Matkoille osallistuvan kannattaa ennen matkalle lähtöä huolehtia oma matkavakuutus kuntoon.
27.04.-03.05.2025 Pärnun kylpylämatka
22.05.2025 Kirkkopäivä Ilomantsissa (ilmoittautuminen käynnissä)
04.06.2025 Yllätysmatka I
05.06.2025 Yllätysmatka II
07.06.2025 Kermankoski kesäteatteri “Rovaniemen markkinoilla”
14.06.2025 Kermankoski kesäteatteri “DE VA KUKKU DE”
01.-06.09.2025 Ruskaretki Ylläkselle (paikkoja vapaana)
13.-19.09.2025 Ruskaretki Saariselälle
22.-25.09.2025 Kylpylämatka Kiannon Kuohuihin (ilmoittautuminen käynnistyy pian)
28.09.-04.10.2025 Italia - Gardajärvi (piirin matka)
Pohjois-Karjalan hyvinvointialueella Ikäinstituutin johdolla edistetään kolmevuotisen Voimaa vanhuuteen -ohjelman suunnittelua ja yhteistoimintamuotoja. Lisätietoa voit lukea ohjelman sivuilta. Yhdistyksemme on edustettuna em.ohjelmassa, jonka etenemisestä ja ajankohtaisista tiedoista tiedotamme jäsentilaisuuksissa ja kotisivuillakin ohjelman konkretisoituessa.
Tiesithän, että useista toteutuneista tapahtumistamme ja retkistä voit lukea osallistujien tarinoita kotisivuiltamme.
Hyvää Pääsiäistä toivottaen
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
Eläkeliiton Joensuun yhdistys ry
Yhdistyksemme kevätkokoukseen maaliskuussa osallistui sata jäsentämme, jotka antoivat vastuuvapautuksen viime vuoden toiminnan ja tilinpäätöksen osalta vastuuhenkilöille. Samoin tapahtui myös Eläkeliiton Pohjois-Karjalan piirin kevätkokouksessa, johon kanssamme osallistuivat kaikki piirin alueen 20 yhdistystä. Nämä vuosikokoukset ovat tilaisuuksia, joissa jäsenten äänet tulevat kuulluksi ja joissa jokainen jäsen voi vaikuttaa toiminnan suuntaan. Seuraavan kerran vastaava tilaisuus on syyskokouksessamme, jossa katse suuntaa eteenpäin seuraavaan vuoteen ja valitaan mm. puheenjohtaja ja uusia toimijoita hallituksen jäseniksi.
Piirin kevätkokouksessa päätettiin julkaista kannanotto liittyen ikäsyrjäntään. Voit lukea kannanoton kotisivuiltamme. Pyrimme osaltamme ja toiminnassamme vaikuttamaan siihen, että eläisimme jatkossa kaikille ikäystävällisessä yhteiskunnassa.
Kerhotalo Ruplan tila on eläkeläisyhdistysten käytössä arkipäivisin. Toisinaan joudumme kuitenkin luopumaan vuoroista jonkun isomman tilaisuuden johdosta. Huhtikuussa em. syystä seuraavat kerhotapaamiset on peruutettu: To 3.4 Musiikkiliikunta/Pe 4.4 Jumppa2, Lavatanssi, Soolo-Memotanssi, Tarina/To 10.4. Musiikkiliikunta/To17.4. Musiikkiliikunta/Ke 30.4 Boccia
Talven liukkaat ajat alkavat pian olla takanapäin ja joitakin kyselyjä on tullut yhdistyksen tapaturmavakuutuksiin liittyen. Yhdistyksemme on vakuuttanut nimetyt kerho-ohjaajamme kerhotoiminnan ajalle, mutta omasta tapaturmavakuutuksesta jokaisen osallistujan on huolehdittava itse.
Tarkemmat tiedot ja ilmoittautumiset tapahtumiin löytyvät kotisivuiltamme. Tässä maistiaisia huhtikuun tapahtumista:
To 03.04.2025 Ruplan avoimessa tilaisuudessa vierailijana vanhusasiavaltuutettu Päivi Topo
Ke 09.04.2025 Iloinen Iltapäivä
To 10.04.2025 Piirin karaokekilpailut
Ke 16.04.2025 Urheiluopiston Koivet kuntoon -teemapäivään osallistutaan, mikäli kampanjaan osallistuvia jäseniä ilmoittautuu matkalle riittävästi
To 24.04.2025 Talventaittajaiset (piirin tapahtuma)
Ma 28.04.2025 Sennarimaanantai (kauden päätös) Joensuu Areenalla
Ti 29.04.2025 Koivet kuntoon -kampanjan kuntosaliohjaus Vesikossa (ilmoittautuneille)
Yhdistyksemme jäsenmatkoille bussit täyttyvät hyvin nopeasti matkalle lähtijöistä, kun ilmoittautuminen kuhunkin matkaan on käynnistetty. Loppuvuoden matkat on nähtävissä kotisivuillamme ja jäljellä olevia paikkoja voi tiedustella matkasihteeriltämme: Hilkka Tolvanen, puh. 050 412 1762.
Jokaisen matkoille osallistuvan kannattaa ennen matkalle lähtöä huolehtia matkavakuutukset kuntoon.
27.04.-03.05.2025 Pärnun kylpylämatka
04.06.2025 Yllätysmatka I
05.06.2025 Yllätysmatka II
07.06.2025 Kermankoski kesäteatteri “Rovaniemen markkinoilla”
14.06.2025 Kermankoski kesäteatteri “DE VA KUKKU DE”
01.-06.09.2025 Ruskaretki Ylläkselle
13.-19.09.2025 Ruskaretki Saariselälle
28.09.-04.10.2025 Italia - Gardajärvi (piirin matka)
Loppuvuodesta Eläkeliitto uudistaa kotisivujärjestelmäämme. Samassa yhteydessä uudistamme yhdistyksen tapahtumien ja matkojen ilmoittautumiskäytäntöjä. Aiheesta lisää myöhemmin uudistusprojektin edetessä.
Ajankohtaisia uutisia julkaistaan yhdistyksen kotisivujen lisäksi myös yhdistyksemme Facebook-sivulla, joka löytyy nimellä Eläkeliiton Joensuun yhdistys ry. Facebookin käyttäjien kannattaakin ottaa sivumme seurantaan.
Eläkeliiton keskitetty jäsenmaksulaskutus on ollut käytössämme nyt kaksi vuotta hyvin kokemuksin. Tarkastelemme yhdistyksemme toiminnassa systemaattisesti kustannuksia, jotka eivät kohdennu suoraan jäsenistölle suunnattuun toimintaan. Teemme lähiaikoina yhdistyksemme jäsenille kyselyn halukkuudesta vastaanottaa jatkossa jäsenmaksulaskun sähköpostilla (v. 2026), mikä vähentää merkittävästi postituksesta yhdistykselle aiheutuvia kustannuksia.
Tervetuloa tapahtumiimme!
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
Eläkeliiton Joensuun yhdistys ry
Hyvää naisten päivää. Kansainvälisesti YK:n julistamaa päivää on vietetty jo 50 vuotta, mutta meillä Suomessa naisten päivän alkujuuret ovat jo 1900-luvun alkupuolella. Naistenpäivässä kyse on paitsi naisten huomioimisesta myös tasa-arvon ja naisten oikeuksien edistämisestä. Kyse on siis enemmänkin toiminnasta kuin juhlasta. Samoin kuin vuosikymmenten aikana, tänäänkin naisten päivän perimmäinen sanoma on ajankohtainen eri puolilla maailmaa. Suomi on monessa sukupuolten tasa-arvoa ja naisten asemaa tarkastelevassa kansainvälisessä vertailussa kärjen tuntumassa, mikä on vaatinut koko yhteiskunnaltamme systemaattista ja tasa-arvoista toimintaa. Voisikin todeta onnea Suomi ja kiitos edelläkävijyydestä!
Oletko sinä ikiliikkuja? Ikäinstituutti järjestää yhdessä kuntien, hyvinvointialueiden, järjestöjen, yritysten ja Liikkujan Apteekkien kanssa Ikiliikkuja-viikon 10.–16.3.2025. Tällä Iloa arkiliikunnasta-teemaviikolla korostetaan jokaisen mahdollisuutta löytää itselleen sopiva tapa liikkua. Joensuun kaupunki mahdollistaa maksuttoman kuntosali- ja uimahallikäynnin yli 65-vuotiaille keskiviikkona 12.3. Tarkemmat tiedot tästä mahdollisuudesta löydät yhdistyksemme kotisivuilta sekä Joensuun sivuilta.
Harrastuskerhot käynnistyvät ensi viikolla normaalisti. Tiedoksi samalla, että Sepänsalin ollessa varattuna muuhun käyttöön, on torstaina 3.4. Musiikkiliikunnan vuoro peruutettu.
Kevätkauden harrastuskerhojen toiminta jatkuu perjantaihin 09.05. saakka.
Yhdistyksen kuntosalivuorot ovat P-K:n hyvinvointialueelta vuokraamamme vuorot Senioripihassa ja Suvituulessa. Nämä salit ovat käyttäjäryhmillemme melko pieniä vaikkakin toimivia tiloja laitteineen. Muistutan tässä samalla, että Kuntosali Energyn merkittävä jäsenetu yhdistyksemme jäsenille on voimassa myös tänä vuonna. Voit lukea tästä edusta lisää yhdistyksemme kotisivuilta.
12.3. klo 12 alkaen pidämme yhdistyksen kevätkokouksen, johon virallinen kutsu onkin jo julkaistu aiemmin. Tervetuloa klo 11 alkaen yhdistyksen tarjoamille laskiaispullakahveille. Ohjelmallinen Iloinen iltapäivä jatkuu heti kevätkokouksen jälkeen. Saamme vieraaksemme Eläkeliiton Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajan Seppo Kotilaisen. Luvassa on myös Duo Anttien musisointia, yhdistyksen omaakin ohjelmaa sekä osallistujien kesken arvontaa. Tervetuloa kevätkokoukseen!
Eläkeliiton Pohjois-Karjalan piirin ohjelmallinen Talventaittajaiset järjestetään 24.4. Hotelli Juliessa. Yhdistyksellemme on varattu n. 50 paikkaa ja tapahtumaan voi ilmoittautua 4.4. mennessä. Lisätiedot ja osallistumishinnat löydät kotisivujen tapahtumailmoituksesta.
Yhdistyksen jäsenmatkoille ilmoittautumisia alkaa tulla matkasihteerille heti, kun matkoista julkaistaan ensitieto, vaikka tarkemmat tiedot hinnoista tai aikatauluista on usein vielä tarkentumatta. Matkakohteet tarvitsevat meiltä usein jo melko aikaisessa vaiheessa tietoa retkien osallistujamääristä, minkä takia ilmoittautumiset käynnistetäänkin jo aikaisessa vaiheessa.
Toisinaan ennakkotiedot matkoihin osallistumisista eivät toteudukaan. Valitettavasti joudumme peruuttamaan kevään 28.3. Tallinnan matkan vähäisestä osallistujamäärä johtuen.
27.4. Pärnun matkalle sen sijaan lähtee runsas joukko jäseniämme. Myös kesäkuun yllätysmatkoille 4.6. ja 5.6.on enää muutamia paikkoja jäljellä ja Kermankosken kesäteatterimatkoille la 7.6. ja la 14.6. voi ilmoittautua mahdollisille peruutuspaikoille.
Syyskaudella toteutettavalle Ylläksen ruskaretkelle 1.-6.9. ilmoittautuminen on käynnistynyt ja matkan hinta-, majoitus- ja ohjelmatiedot julkaistaan heti niiden tarkennuttua.
Piirin järjestämälle Italian matkalle Gardajärvelle (28.09.-04.10.) on enää kaksi huonetta vapaana, joten ilmoittauduthan pikaisesti Eeva Sivoselle (puh. 040 8403654), mikäli haluat osallistua matkalle.
Kevätkaudelle on tulossa lisää tapahtumia, kunhan niiden ajankohdat ja paikat varmistuvat. Yhdistyksen kotisivuja ja facebookissa julkaistavia ilmoituksia kannattaakin seurata, sillä viikoittain päivitetään sivuille uutisia tapahtumista, matkoista ja muista ajankohtaisista asioista.
Tervetuloa tapahtumiimme!
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
Alkuvuoden aikana on yhdistyksemme perustoimintojen lisäksi panostettu verkostoyhteistyöhön mm. Koiveet kuntoon -kampanjassamme, jonka ohjattu liikuntatuokio 26.2. keräsi kampanjaan ilmoittautuneista lähes 40 osallistujaa saamaan lisäoppia jalkojen lihaskunnon harjoitteisiin. Sekä Tanhuvaaran Urheiluopisto että ISLO tukevat kampanjaa, johon on suunnitteilla seuraavia tapahtumia arjessa tapahtuvien oma-aloitteisten harjoitusten lisäksi.
Samanaikaisesti PohjoisKarjalan hyvinvointialueella käynnistellään Voimaa vanhuuteen ohjelmaa, jonka vaikutuksista saamme myöhemmin tarkennettua tietoa. Aloitustyöpaja 27.2. Tiedepuiston Louhelasalissa antoi viitteitä 3-vuotisen ohjelman laajuudesta, sillä kuntien lisäksi myös meitä yhdistystoimijoita kutsuttiin mukaan hankkeeseen.
Viikolla 10 eli 3.-8.3. seuraavat kerhomme lomailevat eli eivät kokoonnu: Jumppa 1 ja 2, Maalaus, Pelit ja aivojumppa, Näytelmä, Musiikkiliikunta, Keila, Lavatanssi, Memo-soolotanssi ja Senioritanssi.
Yhdistyksen kevätkokous pidetään ke 12.03.2025 klo 12 alkaen Kerhotalo Ruplalla, Sairaalakatu 27, Joensuu.
Kokouksessa käsitellään sääntöjen 8 §:n mukaiset asiat.
Yhdistys tarjoaa laskiaispullakahvit klo 11 alkaen.
Kokouksen päätyttyä jatkamme Iloisen iltapäivän merkeissä.
Tervetuloa!
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
Toimintakausi etene vauhdikkaasti kohti kevättä. Tapahtumia ja muuta toimintaa on kuukausittain säännöllisten harrastuskerhojemme toiminnan lisäksi. Yhdistyksemme omien jäsentapahtumien lisäksi myös Eläkeliiton Pohjois-Karjalan piiri järjestää tapahtumia. Yhdistyksemme suunnittelee myös muiden toimijoiden kanssa yhteistyössä toteutettavia tilaisuuksia.
Vanha sanonta ”sopu sijaa antaa” pätee harrastuskerhoissamme. Uudet osallistujat ovat tervetulleita kerhoihimme. Kauemmin lajia harrastaneet ovat erinomainen voimavara yhdistyksessä ja kerhotoiminnassa, sillä heillä on paljon kokemusperäistä tietoa, jota jakaa uusille harrastajille. Jokainen osallistuja on yhtä tärkeä ottaa huomioon.
Helmikuun iloinen iltapäivä on keskiviikkona 12.02.2025 klo 12. Kahvitarjoilu aloitetaan perinteisesti klo 11 (kahvimaksu 3€). Lyseon musiikkiluokka (7lk) esiintyy soittaen ja laulaen. Kuulet myös kevään ajankohtaisista asioista kuten Koivet kuntoon -kampanjan tilannekatsauksen ja Voimaa vanhuuteen -ohjelman käynnistymisestä. Lisäksi vieraaksemme saapuu sairaanhoitaja/haavahoitaja Kielo Turtiainen, jonka aiheena on ”Katse alaraajoihin – turvotus ja haavojen ehkäisy”. Osallistujien kesken arvontaa perinteisten arpajaisten ja myyjäisten lisäksi.
Ensi lauantaina 15.02.2025 klo 11-15 on Kerhotalolla Ystävänpäivätapahtuma. Kyseessä on kaikille avoin tapahtuma, jota on suunniteltu yhdessä Ruplalla toimivien eläkeläisyhdistysten ja toimijoiden kanssa jo puolen vuoden ajan. Kerhotalo on auki ja monipuolista toimintaa on nähtävissä Sepänsalissa, Sepänkammarissa ja Sepänkellarissa. Kutsu myös ystäväsi mukaan tapahtumaan. Kahvitarjoilu.
Lauantaina 22.02.2025 Joensuun kaupunginteatterin esitys ”Juhlat – ja elämä siinä sivussa” innosti ennätysmäärän jäseniämme ilmoittautumaan mukaan. Paikkaliput ja ennakkoon varatut väliaikatarjoiluliput jaetaan teatterilla 1. kerroksen aulassa (naulakoilta yhdet portaat ylös eli vanhan pääoven sisäaulassa) – tulethan ajoissa paikalle.
Myös muita Eläkeliiton Pohjois-Karjalan piirin tapahtumia kevätkaudelle on suunnitteilla. Niistäkin tietoa löydät sekä yhdistyksemme sivuilta että piirin sivuilta. Kannattaa siis seurata molempia.
Yhdistyksen kotisivuilla Tapahtumat-sivulla on tiedot myös suunnitelluista matkoista. Puuttuvat matkatiedot (mm. ilmoittautumisajat, hinnat ja maksamisohjeet, bussireitit ja aikataulut) julkaistaan heti niiden varmistuttua, joten matkailmoitusten muutoksia kannattaa seurata esim. Kotisivujen Päivitykset-painikkeen avulla. Kun kotisivuille muutetaan tai julkaistaan tietoja, löytyy etusivun Päivitykset-kohdasta linkit päivitettyihin julkaisuihin.
Lehmirannan matkalle 11.-17.3.2025 (Pelimanniviikko) mukaan mahtuu vielä osallistujia. Ilmoittautumisaikaa on jatkettu. Ilmoittautuminen ma 17.2. mennessä Hilkka Tolvaselle 050 412 1762. Matkan maksutiedot löytyvät matkailmoituksesta.
Tallinnan matkalle 28.-30.03.2025 on myös vielä vapaita paikkoja. Ilmoittautu 23.2. mennessä Hilkka Tolvaselle 050 412 1762.
Yhdistys ja piiri järjestävät jäsenillemme kotimaan matkoja (mm. teatterimatkat, Lehmirannan matkat) ja Viroon Tallinnan ja Pärnun matkat. Syksyllä Italiaan Gardajärvelle suuntaava matka löytyy myös nyt kotisivuilta.
Useat jäsenet ja toimijamme ovat toivoneet tiedottamisen lisäämistä myös sosiaalisessa mediassa. Tiesitkö, Eläkeliiton Joensuun yhdistys löytyy nyt myös Facebooksista? Tapahtumistamme tiedotetaan edelleen myös Karjalan Heilin järjestöpalstalla ja julkaisemme tietoja toiminnastamme myös maksuttomia sähköisiä kanavia hyödyntäen kuten käyttämällä Kotisivuja, Lähellä.fi-palvelua, Joensuun tapahtumakalenteria sekä Facebookia – ja Kerhotalo Ruplan tuulikaapin ilmoitustaulua.
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
Haluatko sinäkin jalkoihin lisää lihasvoimaa?-
Osallistu Koivet kuntoon -haastekampanjaan
Yhdistyksemme Koivet kuntoon -haastekampanja on osa Opetus- ja Kulttuuriministeriön käynnistämää Suomi liikkeelle -hanketta. Kampanjamme lanseerattiin yhdistyksen tammikuun iloisessa iltapäivässä, jossa vierailijanamme oli Tanhuvaaran Urheiluopiston hyvinvintipäällikkö Sami Piisilä.
Tavoitteena on, että yhdistyksemme jäsenet osallistuvat kyykkykisaan, joka huipentuu huhtikuussa. Voit osallistua minimissään yhden kuukauden, tai halutessasi kaksi tai kolme kuukautta. Kukin osallistuja tekee kyykkyharjoitteita oman kykynsä ja mahdollisuuksiensa mukaan omassa arjessaan kirjaten myös kyykkykorttiin päivittäiset kyykkyharjoittelunsa. Kampanjaan osallistumalla saat lisäohjeita ja suunnittelemme kampanjan aikana toteutettavaksi osallistujille myös ohjattuja tuokioita jalkojen lihasvoiman parantamiseksi.
Ilmoittaudu viimeistään maanantaina 27.1. Hilkka Tolvaselle, puh. 050 412 1762 tai sähköpostilla hilkka.tolvanen7@gmail.com. Kampanja käynnistyy lauantaina 1.2., joten toimi heti, jos osallistut jo helmikuussa (kampanja-aika max 3 kk).
Kaikille ilmoittautuneille, joiden sähköpostiosoite on jäsenrekisterissämme, toimitetaan alkukartoituslomakkeen linkki. Voit tulla ilmoittautumaan myös Kerhotalo Ruplan aulaan maanantaina 27.1. klo 10.00-10.30, jossa tuolloin on saatavissa alkukartoituslomakkeitakin. Myös kyykkykortit seurantaa varten on saatavissa tuolloin, mikäli ehtivät tulla siihen mennessä yhdistykselle.
Lisää tietoa luvassa mukaan ilmoittautuneille myös kampanjan edetessä. Kampanjan lopussa tuloksia verrataan alkukartoituksen lähtötilanteeseen. Näin saamme selville yhdistyksen kyykkyindeksin ja samalla jokainen osallistuja saa näkemyksen säännöllisen harjoittelun vaikutuksista omien jalkojen lihasvoiman kehittymiseen.
Ilmoittaudu pian!
Samalla tiedoksi toisesta terveysliikunnan ohjelmasta. Ikäinstituutin Voimaa vanhuuteen – ohjelmaan on valittu kuudesta hyvinvointialueesta mukaan Kainuu ja Pohjois-Karjala. Eläkeliiton Joensuun yhdistys ry on valittu mukaan tähän ohjelmaan, jossa kehitetään yhteistyötä iäkkäiden terveysliikunnan ja liikkumismahdollisuuksien edistämiseksi. Tästä kokonaisuudesta kerromme lisätietoja hankkeen käynnistyttyä ja sen edetessä alueellamme.
Ystävällisin terveisin
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
Tammikuun pakkassää ei ole hiljentänyt yhdistyksen toiminnan suunnittelua, sillä toimintavuoden 2025 kevätkauden tapahtumat ja matkat alkavat olla kalenteroitu ja niiden suunnittelukin on jo käynnistetty. Yhdistystoimintamme on heti loppiaisen jälkeen täydessä käynnissä ja tästä tiedotteesta näet kerhouudistukset sekä ensimmäiset tapahtumamme.
Kerhotoiminta käynnistyy tiistaina 07.01.2025. Myös kerhokalenteri on päivitetty ja se löytyy kotisivuiltamme. Toiminta-sivulta löytyvät myös jokaisen 18 harrastuskerhomme sivut. Uudistuksia on suunniteltu ja toteutettu yhteistyössä kerho-ohjaajiemme kanssa. Tässä muutamia kerhouudistuksia:
Laulukerhomme, joka on avoin kaikille, on jatkossa viikoittain maanantaisin klo 12-13.
Bocciakerho on keskiviikkoisin klo klo 14.00-15.30.
Soolotanssi on jatkossa Musiikkiliikuntaa, joka on torstaisin klo 14.00-15.30.
Lavatanssi on jatkossa viikoittain perjantaisin klo 12.00-13.30.
Koivupihan kuntosalivuoromme päättyi vuoden vaihteessa, mutta muut 3 salivuoroamme löydät kerhokalenterista.
Vuoden ensimmäinen tapahtumamme on yhdistyksen järjestämät tanssit Ruplalla sunnuntaina 05.01.2025 klo 17-21. Musiikista vastaa Trio Vetreä. Tansseissa on myös kahvio ja arpajaiset. Pääsylippu 15€. Tervetuloa parketille pyörähtelemään!
Tammikuun iloinen iltapäivä on keskiviikkona 08.01.2025 klo 12. Kahvitarjoilu aloitetaan perinteisesti klo 11 (kahvimaksu 3€). Ohjelmalliseen iltapäiväämme vieraaksi saapuu hyvinvointipäällikkö Sami Piisilä Tanhuvaaran Urheiluopistosta, jonka johdolla käynnistämme ”Koivet kuntoon” -haastekampanjan osana Opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittamaa Suomi Liikkeelle -hanketta. Lisäksi ohjelmassa yhteislaulua.
Kevätkaudelle suunnitellut yhdistyksen tapahtumat löytyvät yhdistyksemme verkkosivuilta, joille tapahtumatietoja päivitetään säännöllisesti. Lisäksi Tapahtumat-sivulle linkitetään ja päivitetään Eläkeliiton Pohjois-Karjalan piirin järjestämiä tapahtumia sekä niiden ilmoittautumisohjeita. Ajankohtaista-sivulta löydät tietoa myös joistakin muiden toimijoiden tapahtumista.
Myös yhdistyksen ja piirin matkatiedot löydät verkkosivuiltamme. Kun matkojen hinnat ja muut tiedot tarkentuvat, myös ne tiedot päivitetään matkan ilmoitukseen. Sivuiltamme löytyvät alustavasti jo seuraavat matkat:
Lehmirannan matka
Pärnun matka
Yllätysmatka I ja II
Kesäteatterimatka
Ruskaretki
Jäsenmaksu vuonna 2025 on 25 euroa. Saat jäsenmaksulaskun postitse helmikuussa. Laskussa on mukana irroitettava jäsenkorttisi. Jäsenyys oikeuttaa sinua osallistumaan kaikkiin kerhoihimme ja tapahtumiin sekä matkoihimme. Kannattaakin hyödyntää jäsenyyden edut laajasti.
Toiminnallista vuotta 2025 toivottaen
Tarja Solanpää, puheenjohtaja
*****