Thumbnail

Eläkeliiton karaokekilpailun paikalliset mestarit selvillä

Eläkeliiton karaokemestarikilpailun vuoden 2019 piirien mestaruudet on saatu ratkottua. Kilpailussa on yhteensä neljä sarjaa: kahdelle eri ikäryhmälle (50-69 ja 70+) sekä naisten että miesten sarjat. Kaikkiaan kahdessakymmenessä piirikilpailussa ympäri Suomen oli yhteensä lähes tuhat osallistujaa. Piirikilpailujen voittajien nimet yhdistyksineen löytyvät alempaa.

Kaikkien sarjojen voittajat jokaisesta piiristä pääsevät laulamaan koko Eläkeliiton karaokemestaruudesta valtakunnalliseen kilpailuun, joka käydään Ikaalisten kylpylässä 7.-8.10.2019. Valtakunnallisen kilpailun järjestävät Eläkeliitto ja Eläkeliiton Pirkanmaan piiri.

Karaoke on suosittu harrastus ja yhdessäolon muoto ikäihmisten keskuudessa ympäri Suomen. Musiikki ja laulaminen edistävät todistetusti ihmisen henkistä ja fyysistä hyvinvointia läpi elämän. Lukuisilla Eläkeliiton paikallisyhdistyksillä on omia karaokekerhoja, jossa lauletaan karaokea omaksi ja muiden iloksi. Karaokekerhojen toiminta on avointa, mutta karaokemestarikilpailuun osallistuminen edellyttää Eläkeliiton jäsennyyttä.

 

VOITTAJAT PIIREITTÄIN, suluissa kokonaisosallistujamäärä ja voittajan yhdistys, mikäli tiedossa:

 

ETELÄ-HÄME (28 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Ulla Lindroos (Loppi)

Miehet +70v. Jorma Höök (Riihimäki)

Naiset 50-69v. Sirkka Näsi

Miehet 50-69v. Raimo Vaittinen (Forssa)

 

ETELÄ-POHJANMAA (n. 200 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Hilkka Kujala (Kauhajoki)

Miehet +70v. Jussi Rintasalo (Ilmajoki)

Naiset 50-69v. Marjo Nevala (Seinäjoki)

Miehet 50-69v. Antti Sivula (Jylhä)

 

 ETELÄ-SAVO (50 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Seija Halttunen (Mikkeli)

Miehet +70v.Olavi Vepsäläinen (Pieksämäki)

Naiset 50-69v. Leila Seppänen (Mikkeli)

Miehet 50-69v. Kosti Grek (Ristiina)

 

HELSINKI (14 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Soile Kaurala (Espoo)

Miehet +70v. Reijo Leiviskä (Espoo)

Naiset 50-69v. Leena Luoto (Helsinki)

Miehet 50-69v. Reijo Kuokkanen (Helsinki)

 

ITÄ-SAVO (25 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Esteri Redsven (Kerimäki)

Miehet +70v. Pentti Lavonen (Kerimäki)

Naiset 50-69v. Heli Sairanen (Savonranta)

Miehet 50-69v. Pekka Kuutti (Savonlinna)

 

KAINUU (48 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Aila Oikarainen (Kajaani)

Miehet +70v. Raimo Tervo (Sotkamo)

Naiset 50-69v. Merja Korhonen (Paltamo)

Miehet 50-69v. Pertti Karjalainen (Paltamo)

 

 KARJALA (29 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Pirjo Vihervaara (Luumäki)

Miehet +70v. Jaakko Taina (Luumäki)

Naiset 50-69v. Leena Ståhlberg (Lappeenranta)

Miehet 50-69v. Juhani Loukkola (Savitaipale)

 

KESKI-POHJANMAA (45 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Anna-Liisa Lahti (Veteli)

Miehet +70v. Mauri Peltoniemi (Kaustinen)

Naiset 50-69v. Pirkko Hautamäki (Kälviä)

Miehet 50-69v. Pauli Hukari (Kälviä)

 

KESKI-SUOMI (40 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Marjatta Kallioinen (Jämsä)

Miehet +70v. Viljoensio Kumpulainen (Äänekoski)

Naiset 50-69v. Merja Noronen (Pihtipudas)

Miehet 50-69v. Timo Paananen (Äänekoski)

 

KYMENLAAKSO (46 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Marja Tervola (Miehikkälä)

Miehet +70v. Martti Kivenjuuri (Virolahti)

Naiset 50-69v. Kirsi Ukkonen (Elimäki)

Miehet 50-69v. Pertti Tepponen (Vehkalahti)

 

LAPPI (58 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Paula Raappana (Rovaniemi)

Miehet +70v. Lauri Savinainen (Tervola)

Naiset 50-69v. Anja Tervahauta (Tornio)

Miehet 50-69v. Leo Salo (Rovaniemi)

 

PIRKANMAA (34 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Maire Salmi (Tampere)

Miehet +70v. Seppo Heikkonen (Ruovesi)

Naiset 50-69v. Marita Saal (Ikaalinen)

Miehet 50-69v. Markku Ylijoki (Ylöjärvi)

 

POHJOIS-KARJALA (32 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Eila Jumppanen (Joensuu)

Miehet +70v. Markku Korpinen (Lieksa)

Naiset 50-69v. Erja Hoffren (Liperi)

Miehet 50-69v. Kauko Sivonen (Tohmajärvi)

 

POHJOIS-POHJANMAA (99 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Hilkka Patja (Kiiminki)

Miehet +70v. Seppo Hänninen (Pyhäjärvi)

Naiset 50-69v. Taina Lintonen (Ylivieska)

Miehet 50-69v. Teemu Takkula (Oulu)

 

POHJOIS-SAVO (28 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Marketta Karvali (Karttula)

Miehet +70v. Hannu Lamminaho (Siilinjärvi)

Naiset 50-69v. Pirjo Tossavainen (Kuopio)

Miehet 50-69v. Kari Kettunen (Varkaus)

 

PÄIJÄT-HÄME (28 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Helga Heinonen (Hollola)

Miehet +70v. Antero Arola (Lahti)

Naiset 50-69v. Maija Ahvenainen (Lahti)

Miehet 50-69v. Yrjö Nieminen (Sysmä)

 

SATAKUNTA (68 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Armi Palin (Vammala)

Miehet +70v. Jouko Rintala (Punkalaidun)

Naiset 50-69v. Tuula Jokimäki (Harjavalta)

Miehet 50-69v. Tenho Grönstrand (Noormarkku)

 

UUSIMAA (27 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Birgit Hast (Porvoon seutu)

Miehet +70v. Martti Teini (Nurmijärvi)

Naiset 50-69v. Päivi Nissinen (Hyvinkää)

Miehet 50-69v. Hannu Teräväinen (Seutula)

 

VARSINAIS-SUOMI (45 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Tuula Kulmala (Masku ja Lieto)

Miehet +70v. Risto Iirola (Kiikala)

Naiset 50-69v. Soile Kujala (Pyhäranta)

Miehet 50-69v. Raimo Junnikkala (Sauvo-Karuna)

 

YLÄ-SAVO (25 osallistujaa)

 

Naiset +70v. Riitta Puurtinen (Kiuruvesi)

Miehet +70v. Heikki Keränen (Kiuruvesi)

Naiset 50-69v. Kirsi Huttunen (Kiuruvesi)

Miehet 50-69v. Paavo Savirinne (Iisalmi)

Jussi Hietala

Thumbnail
Kulttuurisuunnittelija
jussi.hietala@elakeliitto.fi