Eläkeliitto järjestää ikäsyrjintää käsittelevän valtakunnallisen paneelikeskustelun YK:n kansainvälisenä ikääntyneiden päivänä ke 1.10. klo 14–15. Tavoitteena on kiinnittää niin päättäjien kuin suuren yleisön huomiota ikäsyrjintään, jotta siitä voidaan päästä eroon.
Paneeli sekä striimataan livenä että siitä tehdään tallenne. Paneeliin liittyen Eläkeliitto esittelee kaksi yhteistyöhankettaan esimerkkeinä siitä, mitä itse teemme ikääntyneiden osallisuuden ja hyvinvoinnin edistämiseksi.
YK:n kansainvälistä ikääntyneiden päivää vietetään vuosittain 1. lokakuuta. Päivä on Yhdistyneiden kansakuntien (YK) vuonna 1990 julistama, ja sen tarkoituksena on lisätä tietoisuutta iäkkäiden ihmisten oikeuksista, hyvinvoinnista ja ongelmista.
Koettu ikäsyrjintä on lähes kaksinkertaistunut 30 vuodessa Suomessa. Samalla yli 60-vuotiaiden kokemus osallisuudesta päätöksentekoon on heikentynyt. Yli puolet yli 60-v. kokee, että ikääntyneitä kohdallaan huonosti tai vähätellään poliitikkojen kannanotoissa, tiedotusvälineissä ja sosiaalisessa mediassa. Eniten huonoa kohtelua ja vähättelyä koetaan poliitikkojen kannanotoissa. Erityisesti 80-v. täyttäneet ovat jäämässä yhä enemmän yhteiskunnan ulkopuolelle. 60+ Barometri ikääntyneiden hyvinvoinnista ja arjesta 2024 Eläkeliitto ja Tutkimustie Oy
Palvelujärjestelmä ei vastaa ikääntyneiden ihmisten tarpeisiin. Vanhusten hoidossa ja hoivassa on puutteita. Ikääntyneiden on vaikeaa työllistyä. Digitalisaatio syrjäyttää yhteiskunnallisesta osallisuudesta ja tiedon saannista. Kokonaan vailla digitaitoja on noin 330 000 iäkästä. 65–74-vuotiaista 10 % ja 75–89-vuotiaista 35 % ei ole koskaan käyttänyt internetiä. 85–100-vuotiaista noin 70 % ei ole käyttänyt internetiä. Tilastokeskus 2022 Vanhuuseläkeikäisillä tulot ovat useammin lähempänä köyhyysrajaa kuin työikäisillä. ETK Ilmakunnas 2022
Lisätietoja:
Vanhusasiamies Irene Vuorisalo
p. 040 725 7152
irene.vuorisalo(at)elakeliitto.fi