Thumbnail

Eläkeliiton karaokemestari -kilpailun vuoden 2019 piirien voittajat

Vuoden 2019 piirikilpailuissa oli yhteensä mukana noin tuhat laulajaa, tässä voittajat piireittäin. Onnea voittajille ja kiitos kaikille osallistujille!

Piirien voittajat sarjoittain, suluissa voittajan yhdistys:

 

ETELÄ-HÄME

Lauantai 4.5., Hotelli Vaakuna, Hämeenlinna 

Naiset +70v. Ulla Lindroos (Loppi) 

Miehet +70v. Jorma Höök (Riihimäki) 

Naiset 50-69v. Sirkka Näsi (Akaa)

Miehet 50-69v. Raimo Vaittinen (Forssa) 

 

ETELÄ-POHJANMAA 

Torstai 25.4., Aron keidas, Kauhajoki 

Naiset +70v. Hilkka Kujala (Kauhajoki) 

Miehet +70v. Jussi Rintasalo (Ilmajoki) 

Naiset 50-69v. Marjo Nevala (Seinäjoki) 

Miehet 50-69v. Antti Sivula (Jylhä) 

 

ETELÄ-SAVO 

Lauantai 30.3., Rahulan maamiesseurantalo, Norola 

Naiset +70v. Seija Halttunen (Mikkeli) 

Miehet +70v.Olavi Vepsäläinen (Pieksämäki) 

Naiset 50-69v. Leila Seppänen (Mikkeli) 

Miehet 50-69v. Kosti Grek (Ristiina) 

 

HELSINKI 

Perjantai 10.5., Kinaporin palvelukseskus, Helsinki

Naiset +70v. Soile Kaurala (Espoo) 

Miehet +70v. Reijo Leiviskä (Espoo) 

Naiset 50-69v. Leena Luoto (Helsinki) 

Miehet 50-69v. Reijo Kuokkanen (Helsinki) 

 

ITÄ-SAVO 

Sunnuntai 5.5., Kylätalo Nousula, Silvola

Naiset +70v. Esteri Redsven (Kerimäki) 

Miehet +70v. Pentti Lavonen (Kerimäki) 

Naiset 50-69v. Heli Sairanen (Savonranta) 

Miehet 50-69v. Pekka Kuutti (Savonlinna) 

 

KAINUU 

Keskiviikko 27.3., Ruununtörmä, Vaala 

Naiset +70v. Aila Oikarainen (Kajaani)

Miehet +70v. Raimo Tervo (Sotkamo)

Naiset 50-69v. Merja Korhonen (Paltamo)

Miehet 50-69v. Pertti Karjalainen (Paltamo)

 

KARJALA 

Keskiviikko 24.4., Ylämaan nuorisotalo, Lappeenranta 

Naiset +70v. Pirjo Vihervaara (Luumäki) 

Miehet +70v. Jaakko Taina (Luumäki) 

Naiset 50-69v. Leena Ståhlberg (Lappeenranta) 

Miehet 50-69v. Juhani Loukkola (Savitaipale) 

 

KESKI-POHJANMAA 

Perjantai 26.4., Himangan urheiluhalli, Himanka 

Naiset +70v. Anna-Liisa Lahti (Veteli) 

Miehet +70v. Mauri Peltoniemi (Kaustinen) 

Naiset 50-69v. Pirkko Hautamäki (Kälviä) 

Miehet 50-69v. Pauli Hukari (Kälviä) 

 

KESKI-SUOMI 

Perjantai 10.5., Muuramen nuorisoseurantalo, Muurame

Naiset +70v. Marjatta Kallioinen (Jämsä) 

Miehet +70v. Viljoensio Kumpulainen (Äänekoski) 

Naiset 50-69v. Merja Noronen (Pihtipudas) 

Miehet 50-69v. Timo Paananen (Äänekoski) 

 

KYMENLAAKSO 

Torstai 4.4., Ravintola Sommelo, Kuusankoski 

Naiset +70v. Marja Tervola (Miehikkälä) 

Miehet +70v. Martti Kivenjuuri (Virolahti) 

Naiset 50-69v. Kirsi Ukkonen (Elimäki) 

Miehet 50-69v. Pertti Tepponen (Vehkalahti) 

 

LAPPI

Tiistai 28.5., Scandic Hotelli Pohjanhovi, Rovaniemi 

Naiset +70v. Paula Raappana (Rovaniemi) 

Miehet +70v. Lauri Savinainen (Tervola) 

Naiset 50-69v. Anja Tervahauta (Tornio) 

Miehet 50-69v. Leo Salo (Rovaniemi) 

 

PIRKANMAA 

Tiistai 23.4., Ikaalisten kylpylä, Ikaalinen 

Naiset +70v. Maire Salmi (Tampere) 

Miehet +70v. Seppo Heikkonen (Ruovesi) 

Naiset 50-69v. Marita Saal (Ikaalinen) 

Miehet 50-69v. Markku Ylijoki (Ylöjärvi) 

 

POHJOIS-KARJALA 

Torstai 25.4., Ravintola Petra, Juuka 

Naiset +70v. Eila Jumppanen (Joensuu) 

Miehet +70v. Markku Korpinen (Lieksa) 

Naiset 50-69v. Erja Hoffren (Liperi) 

Miehet 50-69v. Kauko Sivonen (Tohmajärvi) 

 

POHJOIS-POHJANMAA 

Keskiviikko 22.5., Kuusamon Tropiikki, Kuusamo

Naiset +70v. Hilkka Patja (Kiiminki) 

Miehet +70v. Seppo Hänninen (Pyhäjärvi) 

Naiset 50-69v. Taina Lintonen (Ylivieska) 

Miehet 50-69v. Teemu Takkula (Oulu) 

 

POHJOIS-SAVO 

Tiistai 7.5., Hotelli IsoValkeinen, Kuopio

Naiset +70v. Marketta Karvali (Karttula) 

Miehet +70v. Hannu Lamminaho (Siilinjärvi) 

Naiset 50-69v. Pirjo Tossavainen (Kuopio) 

Miehet 50-69v. Kari Kettunen (Varkaus) 

 

PÄIJÄT-HÄME 

Tiistai 9.4., Ravintola Silver Arrow, Kärkölä 

Naiset +70v. Helga Heinonen (Hollola) 

Miehet +70v. Antero Arola (Lahti) 

Naiset 50-69v. Maija Ahvenainen (Lahti) 

Miehet 50-69v. Yrjö Nieminen (Sysmä) 

 

SATAKUNTA 

Torstai 23.5., Yyterin kylpylähotelli, Pori

Naiset +70v. Armi Palin (Vammala) 

Miehet +70v. Jouko Rintala (Punkalaidun) 

Naiset 50-69v. Tuula Jokimäki (Harjavalta) 

Miehet 50-69v. Tenho Grönstrand (Noormarkku) 

 

UUSIMAA 

Keskiviikko 10.4., Kehräämö, Orimattila 

Naiset +70v. Birgit Hast (Porvoon seutu) 

Miehet +70v. Martti Teini (Nurmijärvi) 

Naiset 50-69v. Päivi Nissinen (Hyvinkää) 

Miehet 50-69v. Hannu Teräväinen (Seutula) 

 

VARSINAIS-SUOMI 

Lauantai 18.5., Lehmiranta, Salo 

Naiset +70v. Tuula Kulmala (Masku ja Lieto) 

Miehet +70v. Risto Iirola (Kiikala) 

Naiset 50-69v. Soile Kujala (Pyhäranta) 

Miehet 50-69v. Raimo Junnikkala (Sauvo-Karuna) 

 

YLÄ-SAVO 

Lauantai 4.5., Ravintola Hollivoot, Sonkajärvi

Naiset +70v. Riitta Puurtinen (Kiuruvesi) 

Miehet +70v. Heikki Keränen (Kiuruvesi) 

Naiset 50-69v. Kirsi Huttunen (Kiuruvesi) 

Miehet 50-69v. Paavo Savirinne (Iisalmi) 

 

Jussi Hietala

Thumbnail
Kulttuurisuunnittelija
jussi.hietala@elakeliitto.fi